6.7 C
Budapest
2024. április. 24. szerda
HomeHírekMesterséges intelligenciaA mesterséges intelligencia keresztapja befejezte, és meghúzta a vészharangot

A mesterséges intelligencia keresztapja befejezte, és meghúzta a vészharangot

Geoffrey Hinton 75 évesen vonul nyugdíjba a Google kötelékéből, és azt mondja: sajnálja, hogy elvégezte azt a munkát, mellyel az utóbbi évtizedekben foglalkozott.

A mesterséges intelligencia keresztapjának is nevezett Hinton szerint a chatbotok veszélyei nagyon ijesztőek – írja a BBC.

„Ma nem gondolom, hogy intelligensebbek lennének nálunk, de attól tartok, hogy hamarosan okosabbak lesznek, mint mi” – fogalmazott.

A legfrissebb hírek itt!

Hinton úttörő kutatásai a mélytanulás és a neurális hálózatok terén előkészítették az utat a jelenlegi mesterséges intelligencia alapú rendszerek, például a ChatGPT számára. A brit-kanadai kognitív pszichológus és informatikus azonban a BBC-nek elmondta, hogy a chatbot hamarosan több információ tárolására lesz képes, mint az emberi agy.

„Jelenleg azt látjuk, hogy a GPT-4-hez hasonló rendszerek leiskolázzák az embert az általános tudás mennyiségében, méghozzá nem is kicsit. Érvelni nem tud olyan jól, de egyszerűbb gondolkodásra már képes. A fejlődés ütemét tekintve arra számítunk, hogy elég gyorsan javulni fog, emiatt emiatt aggódnunk kell” – fogalmazott.

A New York Times számára írt cikkében Hinton úgy fogalmazott, rossz célra is fel lehet használni a chatbotokat. Amikor a BBC rákérdezett, mire gondolt pontosan, elmondta: ezek valódi rémálom-szcenáriók, például ha Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz hasonló döntéshozók arra kérnék meg a chatbotokat, hogy saját célokat határozzanak meg saját elhatározásaikat támogatva.

A szakember arra figyelmeztetett, hogy ez végül olyan részcélokhoz vezethet, mint például az, hogy a mesterséges intelligencia több hatalmat próbál szerezni.

„Arra a következtetésre jutottam, hogy az a fajta intelligencia, amit fejlesztünk, nagyon különbözik attól az intelligenciától, amivel rendelkezünk.

Mi biológiai rendszerek vagyunk, ezek pedig digitális rendszerek.

A nagy különbség az, hogy a digitális rendszereknél sok másolata van ugyanannak a világmodellnek. Mindezek a másolatok külön-külön tanulhatnak, de azonnal megoszthatják egymással tudásukat, tehát a chatbotok többet tudnak, mint bármely ember” – fogalmazta meg aggodalmát.

A legfrissebb hírek itt!

Hangsúlyozta, hogy nem akarja kritizálni a Google-t, és hogy a technológiai óriás „nagyon felelősségteljesen” járt el – sőt, jó dolgokat akar mondani a cégről most is, hogy már nem dolgozik nekik.

Jeff Dean, a Google vezető kutatójának nyilatkozata szerint a cég továbbra is elkötelezett a mesterséges intelligencia felelős megközelítése mellett, és folyamatosan tanulnak, hogy megértsék a felmerülő kockázatokat, miközben bátran újítanak is.

Nyitókép: Getty Imgaes

Forrás

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work