forrás: MTI
A „Merkel-szárny” távozását követelte a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztényszociális Unió (CSU) szövetségéből pénteken egy vezető CSU-s politikus. Hans-Peter Friedrich volt belügyminiszter, a CDU/CSU parlamenti (Bundestag-) frakciójának egyik helyettes vezetője az Angela Merkel kancellár által képviselt menekültpolitika körül a pártszövetségben zajló vitával kapcsolatban Twitter oldalán közölte: „A CDU és a CSU nem hagyja megosztani magát. A CDU Merkel-szárnya távozhat a vörös-zöld csapatba.”
Hans-Peter Friedrich ezzel utalt arra, hogy a kancellár irányvonala közel áll a koalíciós társ szociáldemokrata párt (SPD) és a Bundestag egyik ellenzéki pártja, a Zöldek menekültpolitikai irányvonalához, és utalt Katarina Barley SPD-főtitkár egy pénteki nyilatkozatára, miszerint Angela Merkel „egyedül van pártjában”, a menekültválság európai megoldását célzó törekvéseit tekintve pedig „velünk van”.
„Ebből az következik, hogy Angela Merkel inkább az SPD-csapatban van”, mintsem a jobboldali pártszövetségben – mondta Katarina Barley a Die Welt című lapnak.
Ugyancsak pénteken a CSU egy másik vezető politika, Alexander Dobrindt, a szövetségi kormány közlekedési minisztere egy lapinterjúban arról beszélt, hogy a menekültválság kezelése körüli nézeteltérések miatt válságba jutott a pártszövetség. „Súlyos helyzet állt be a CSU és a CDU viszonyában” – mondta a politikus a Passauer Neue Presse című lapban közölt interjúban.
A CSU hónapok óta nemzeti szintű intézkedéseket, szigorú határellenőrzést és a befogadható menedékkérők számának korlátozását, egy felső határ bevezetését sürgeti a menekülthullám csillapítására, Angela Merkel viszont az európai uniós tagállamok összefogásában és a Törökországgal folytatandó együttműködésben látja a kiutat a válságból, és nem tartja célravezetőnek az egyoldalú tagállami intézkedéseket.
A CDU és a CSU vezetői szerda este éjszakába nyúló, több mint három órás egyeztetést tartottak a berlini kancellári hivatalban. A megbeszélésről csak annyi szivárgott ki, hogy az álláspontok nem közeledtek, és a felek megítélése szerint sok munkára van még szükség a konfliktus feloldásához.
Másnap Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke egy interjúban kifejtette, hogy nem lenne jó megoldás a szövetség felbontása és a csak Bajorországban működő CSU átszervezése országos párttá, hanem inkább a szövetséget fenntartva kell irányváltásra késztetni a kancellárt. Ugyanakkor senki nem tudja garantálni, hogy ez örökké így lesz – jegyezte meg Horst Seehofer.