A megújulás esélyei..

Illusztráció, mee

Az emberiség élete 2070-ben más lesz. De valahogy megtaláljuk a módját a szénkibocsátás csökkentésének.

Veszélyeztetett szürkenyakú koronásdaru A veszélyeztetett afrikai darufaj vadon élő egyedeinek száma az utóbbi 35 évben százezerről 35 ezerre csökkent. Az itt bemutatott daru a franciaországi Parc des Oiseaux lakója., FORRÁS: NATIONAL GEOGRAPHIC PHOTO, ÍRTA: EMMA MARRIS

Talán már hallott róla, kedves Olvasó: nyakunkon a fajok hatodik tömeges kihalása. Az állítás nem a fajok mennyiségén, hanem az ütemén alapul. A 16. század óta kevesebb mint 900 faj kihalását sikerült dokumentálni, de feltehetően több is volt. Ez elég sok, de miután a biológusok eddig több mint százezer fajt írtak le, „tömeges” kihalásról aligha beszélhetünk – ezen a paleontológusok azt értik, hogy a létező fajoknak legalább háromnegyede kipusztul. Újabb tömeges kihalás akkor lesz, ha a jelenlegi arány pár millió évig fennmarad, vagy még több élőhely pusztul el. De most még nincs tömeges kihalás, és meg is előzhetjük.
Az újabb kutatások szerint a legtöbb fajt meg lehetne menteni, és a vadállatok egyedszámát is növelni lehetne több természetvédelmi park létesítésével, egyes ökoszisztémák helyreállításával, a művelt területek csökkentésével – ezek most a Föld felszínének egyharmadát foglalják el.
Viszont ha felére csökkentjük egyrészt a húsfogyasztásunkat, másrészt feleannyi étel megy a pocsékba, növeljük a növénytermesztés terméshozamát, és gazdaságosabbá tesszük az élelmiszer-kereskedelmet, akkor kutatói becslések szerint kevesebb szántóföldön több élelmiszert állíthatunk elő, és ezzel több helyet biztosíthatunk más fajoknak.

Az indonéziai (nyugat-pápuai) Arpak-hegység természetvédelmi területéhez hasonló esőerdők megőrzése kulcsfontosságú bolygónk egészségének megóvásához.
FORRÁS: TIM LAMAN
Edward Wilson természetvédő például a „fél Föld”-szemlélet híve. E szerint bolygónk felét meg kellene hagyni vadonnak, és ott az emberi tevékenységet szigorúan korlátozni kellene. Nos, a hatalmas nemzeti parkok lenyűgözőek, és bizonyos fajoknak szükségük is van rájuk, csakhogy
a „fél Föld szemlélet szerint túl sok embert kellene kilakoltatni. „Szükség van további parkokra, úgy 20 százalékkal többre – véli Georgina Mace, a londoni UCL Egyetem munkatársa, a biodiverzitás szakértője. – Ám szükség van arra is, hogy egyesek a vadon közelében vagy éppen benne éljenek.” Ő úgy véli, hogy az ember szinte mindenütt együtt élhet más fajokkal: „Én nem a fél Föld, hanem az egész Föld híve vagyok.” Szerintem ez a felfogás 2070-re általánosabb lesz. A határok elmosódnak,  és a vadállatok átjárókon keresztül átszelhetik a szántóföldeket, sőt a városokat is; az árterek meg fogják kötni a szenet, megfékezik az áradásokat, és területükön élelmiszernövények nőnek. A gyerekek egyenesen a fáról szedik a gyümölcsöt az iskola kertjében. A vadon megmarad, és továbbra is lenyűgözi majd az embereket, de lehet, hogy egészen másképpen fog kinézni, mint ma.

ng, Hirmagazin.eu

ElőzőMeghalt egy balesetben, eltemették, néhány hét múlva épségben hazagyalogolt
KövetkezőKormányinfó: így áll helyre nyáron az élet – bejelentések percről percre
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás