A kövirózsa népi gyógyászatunk egyik legalapvetőbb gyógynövénye. Már az ókor óta ismerjük és használjuk különféle gyógyászati célokra.
Bár a hagyomány szerint, az ókorban a kövirózsáról azt tartották, hogy megvédi a házat a villámcsapástól, ez a kövirózsa egyetlen olyan „felhasználási módja” amit a tudomány még nem erősített meg.
A latinul sempervivum, (örökké élő) néven ismert növény rendkívüli alkalmazkodóképessége miatt kapta nevét. Egyszerű, mégis szép megjelenése miatt, rendszeresen ültették télikertekbe, és előszeretettel használják a mai napig. Számos gyógyhatása bizonyított.
Húsos levelei leginkább az aloéverára emlékeztetnek, ám magas csersav, gyümölcssav, C-vitamin, és számos különféle szabad aminosavak tartalma miatt használták leginkább gyógyászati célokra. Virágát elvágva, eltörve, kellemesen hűsítő nyálkás anyag szivárog a növényből, amit előszeretettel használtak gyulladáscsökkentőként, napégés, vagy könnyebb égési sebek hűsítésére, illetve sebeket lezárására.
A következő betegségek, sérülések, gyulladások kezelésre használhatjuk:
- baktérium és vírusölő hatása van
- szájüregi fertőzések, rovar- és csaláncsípések, övsömör, orbánc, vágott sebek, égési sérülések kezelésére, és ajakherpesz, futószemölcs leszárítására
- a kövirózsa leve a középfülgyulladással járó fülfájást is enyhíti, fülbe csepegtetve, rövid időn belül érzékelhetjük a javulást
- ha nedvét egyszerű, gyógyszertári krémbe keverjük, használhatjuk májfolt vagy egyéb bőrelszíneződés halványítására, eltüntetésére
- napégés ellen hatékony. Préseljük ki egy alaposan megmosott virág leveleit, keverjük össze egy evőkanál olívaolajjal, de még jobb ha aloe verával, adjunk hozzá pár csepp levendulaolajat, és használjuk napozás után
- a kövirózsa félbevágott levelét tyúkszem eltávolítására is bevethető. Éjszakára rögzítsük a tyúkszemre, majd másnap áztassuk ki a lábunkat, és kapargassuk le az elhalt bőrt. Ismételjük meg esténként, ameddig szükséges.
- csillapíthatjuk vele a gyantázás utáni égő érzést, valamint a viszketést
- hatásos a bárányhimlő gyorsabb leszárítására
- a levél forrázatát teaként torokgyulladásra, hörghurutra, kisebesedett száj és afta gyógyítására használhatjuk
- a kövirózsa nedvét használd aranyérre és kirepedezett mellbimbók kezelésére is
- gyulladáscsökkentő, lázcsillapító, külsőleg fájdalomcsillapító, baktérium és vírusölő hatású,
- a népi gyógyászatban használták hasmenés kezelésére és féregűzésre, külsőleg végtagi fájdalmat enyhítettek vele,
- az erős fejfájást általában percek alatt enyhíti, ha egy maroknyi levelet teszünk a homlokra,
- napjainkban, a kozmetikai iparban is használják., hatékony bőrápoló lehet fürdésnél is
Szépségápolásban is használatos, ha nedvét egyszerű gyógyszertári krémmel keverve májfoltok, vagy egyéb bőrelszíneződésekre, pattanásokra kenjük.
Napégések enyhítésére, nedvét olíva olajjal és néhány csepp levendulaolajjal keverjük össze és óvatosan dörzsöljük a bőrünkbe.
A kövirózsának nincsenek ismert, káros mellékhatásai!
Forrás: tudasfaja.com