A Magyar Tudományos Akadémiát (MTA) támogató demonstrációt szervezett vasárnap Budapesten az Akadémiai Dolgozók Fóruma és az Oktatói Hálózat.
A demonstrálók a Fővám térről vonultak az MTA épülete elé, ahol a testület elnökének, Lovász Lászlónak a levelét olvasták fel a szervezők.
„Az elmúlt egy esztendő az 1825-ben alapított Magyar Tudományos Akadémia egyik legnehezebb éve volt” – fogalmazott üzenetében Lovász László.
Az akadémia elnöke aláhúzta: bízik abban, hogy az akadémikusok, a legkiválóbb fiatal kutatókból álló „Lendületesek”, az akadémiai dolgozók, a teljes magyar kutatói közösség túlnyomó többsége, valamint a magyar tudomány ügye iránt elkötelezett magyar és külföldi támogatók által megfogalmazott érveket nem csak meghallgatják, hanem meg is fontolják a döntéshozók.
„Nem szabad szem elől téveszteni a fő célt, azt, hogy az intézethálózat kutatói itthon, politikai nyomástól mentesen, a nemzetközi normáknak megfelelő témaválasztási szabadságban, előre tervezhető anyagi alapokon tudják folytatni kutatásaikat” – szögezte le Lovász László.
Az MTA elnöke levelében hangsúlyozta: a következő, valószínűleg sorsdöntő napokban is arra fog törekedni, hogy a Magyar Tudomány Akadémia alapítója, Széchenyi István szellemi örökségének őrzője, a magyar nyelv és kultúra ápolója, a hiteles tudomány legfontosabb hazai központja maradjon.
A demonstráción felszólalt Deák Dániel egyetemi oktató, Gárdos Judit, az Akadémiai Dolgozók Fórumának tagja, Rainer M. János, az 1956-os Intézet vezetője, az MTA levelező tagja, valamint Zsoldos Attila, az MTA rendes tagja is.
Beszédeikben a felszólalók tiltakoztak az akadémiai kutatóhálózatot érintő törvénytervezet, valamint az ellen, hogy az eddig az Országos Széchényi Könyvtár osztályaként működő 1956-os Intézet június 15-től a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár részeként működik tovább.
A demonstráción részt vett Vékás Lajos, az MTA alelnöke is, valamint a kulturális élet több képviselője is támogatásáról biztosította az MTA dolgozóit.
A címlapfotó illusztráció
mti