forrás: Kossuth Rádió – 180 perc

Egy flamand lap azt állítja, a brüsszeli reptéren robbantó terroristák korábban felderítőket küldtek a helyszínre, és a reptéri személyzet között legalább ötven szimpatizánsa lehet az Iszlám Államnak – hangzott el a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

 Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő felhívta a figyelmet arra: Egyiptomban az orosz gépet úgy robbantották fel, hogy valakit a repülőtéri személyzetből megvesztegettek. Az ilyen embereket ki kellene szűrni, ehhez azonban a „normális demokráciákban” nincs meg a kellő szabályozás. Jelenleg nem tilthattak ki senkit akár nemzetbiztonságilag kockázatos munkahelyről sem azért, mert olyan imahelyre jár, ahol egy szélsőséges molla prédikál – magyarázta.

A magyar reptéren nem dolgozik túl sok muzulmán fundamentalista
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő. MTI Fotó: Kovács Attila
Meg kell változtatni a törvényeket. Nem arról van szó, hogy az emberi jogokat fel kell adni, hanem azzal a lehetőséggel kell élni, hogy emberi jogokat szükség esetén, például nemzetbiztonsági vagy közegészségügyi okokból korlátozni lehet törvényi szinten – hangoztatta.

Nyilván nagyobb veszélyben vannak azok az országok, amelyekben nagyobb muzulmán közösség él. Magyarországon nem túl valószínű, hogy a repülőtéren túl sok muzulmán fundamentalista dolgozna. De Franciaországban, Angliában., Németországban könnyen találni ilyet, a jó titkosszolgálatok ezt tudják is, csak nincsenek eszközeik – jegyezte meg a szakember.

Annak kapcsán, hogy a már idézett flamand lap szerint a megfigyeltek többsége rendelkezik olyan mágneskártyával, mellyel belépést biztosít számukra a legszigorúbban őrzött helyiségekbe, illetve a repülőgépek közvetlen környezetébe is bejuthatnak, Gyarmati István azt mondta: a nagyon érzékeny munkahelyeket is takarítani kell. A repülőterek ilyen feladatokra többnyire külső céget alkalmaznak, ezek pedig a munkaerőfelvételnél bizonyára nem túl szigorúak.
A magyar reptéren nem dolgozik túl sok muzulmán fundamentalista2

Hangsúlyozta: biztosan nem elég már csupán arra koncentrálni, hogy repülőgépre ne juthasson fel a terrorista vagy a csomagja. Egyetlen intézkedéssel vagy intézkedéssorozattal biztosan nem szűnnek meg a terroristák lehetőségei – hívta fel a figyelmet.

Arra a felvetésre, hogy Salah Abdeslam három hetet tölthetett Szlovákiában, azt mondta: Schengen egy óriás nagy lehetőség, ezt meg kell őrizni, noha kétségtelenül van egy olyan problémája, hogy szabadon lehet mozogni. ha ezt logikusan végigvisszük, az is probléma, hogy egy országon belül, vagy akár az utcán szabadon lehet mozogni. Ki kell mérni, mi az, ami még szükséges, elviselhető. Schengent azonban nem lenne szabad feláldozni ezért – szögezte le.