A Diótörőt akárhányszor meg lehet nézni, mindegyik verzióban van valami, ami abban a legjobb. Idén Budapesten is felfedezhetjük, hogy a londoni Királyi Balett előadásában számunkra mi az, amit olyan szépnek, eredetinek vagy tökéletesnek látunk, mint még soha.
December 28-ig több budapesti moziban kristálytiszta kép- és hangminőségben élvezhetjük a Covent Garden színpadának egyik idei, decemberi felvételét Peter Wright rendezésében és Lev Ivanov után készített koreográfiájában.
A londoni alkotók bizonyára nem is sejtik, milyen nehéz elvarázsolniuk a budapesti közönséget. A Magyar Állami Operaházban évtizedeken át nem volt olyan évad, hogy ne sóhajtott volna fel a közönség, amikor meglátta a téli táj díszletét, vagy ne néztük volna kábultan a hópelyhek táncát, a balerinák karjain hullámzó fehér pompomsorral.
A Királyi Balett előadása nem rémíti meg a gyerekeket. A vidám karácsonyi mulatságot követő álomban nem válnak ijesztővé az egerek, vagy félelmetessé a megelevenedő ólomkatonák, és a két sereg csatája sem kelt riadalmat.
Az illúziókeltés talán attól hatásos, hogy sikerül elhitetni a nézővel: a szereplőkkel együtt zsugorodunk össze mi magunk is a fenyő alatti ajándékok és játékfigurák méreteire. Az érzéki csalódást a karácsonyfa ámulatba ejtően hihető növekedése miatt érezzük. Érdemes megnézni a Royal Opera House kulisszák mögött forgatott videóján, hogy milyen előkészületek kellettek a látványos ötlet megvalósításához.
Ha létezne az indiai rokokó stílusa, egyértelmű lenne, hogy annak jegyeit használta a bálterem káprázatos pompájához a díszlettervező. De ilyen stílus nincs. Pont ettől mesebeli, ráadásul jól passzol azokhoz az egzotikus táncokhoz, amik oldják a gyerekekben az álomvilág kiismerhetetlenségét.
Produkciója válogatja, hogy a spanyol, a keleti, a kínai vagy a trepak tánc aratja-e a legnagyobb sikert. Egy kimagasló tapsorkán mindig érezteti, hogy melyikbe vitték a legtöbb ötletet, humort az alkotók. A Királyi Balett idei előadásában az orosz guggolóst Ricardo Cervera a legprofibb breakeseket megszégyenítő technikai bravúrral és könnyedséggel adja elő, alig hiszünk a szemünknek a Puskin mozi nézőteréről figyelve a londoni varázslatot.
Igazi sztárparádé részesei lehetünk, Borisz Gruzinov vezényli a Royal Opera House zenekarát. A legnagyobb taps Sarah Lamb és Vadim Muntagirov kettősét ünnepli, Christopher Saunders pedig a szokásosnál is több humort képes belevínni a mókamester és bűvész figurájába. A diótörő szerepében Ricardo Cervera Meaghan Grace Hinkis partnere.
Az sem mellékes, hogy a Királyi Operaház előadását a legszebb budapesti mozikban élvezhetjük, a gazdagon díszített Uránia Filmszínház vagy a Puskin mozi aranyozott Metropolis-termében, illetve más művészmozikban.
Írta Ács Gábor
Forrás: euronews