Home Tudástár Tudástár - minden érdekesség A lisztharmatot most lehet megelőzni – a tafrina és a varasodás is...

A lisztharmatot most lehet megelőzni – a tafrina és a varasodás is megjelent!

Tafrina tünete őszibarackon – fotó: Zsigó György

Ha még idáig nem permeteztek, akkor lassan készülhetnek a szőlősgazdák is az első lisztharmat elleni védekezésre. Különösen azok, akiknél tavaly nagy gondot okozott.

Lisztharmat tünetei szőlőn – fotó: Zsigó György

Még nem találtam lisztharmat tüneteket, de az enyhe, nedves tél és tavasz nem gyérítette az áttelelésüket. A virágzásig akár emelt dózissal használhatják a kéntartalmú gombaölőket. Nem szabad beengedni a lisztharmatot a tőkéinkre, virágzásban már nagyon nehéz megfogni és az egész termést elviheti.

A peronoszpóra sem sínylette meg a telet, ezért a virágzásig a rezet is érdemes a permetlébe keverni.

Fürtmegnyúlástól pedig majd mindkét gombára jöhetnek a felszívódó szerek, az úgynevezett szisztemikus blokk. A lisztharmattal biztosan számolhatunk, a peronoszpóra felfutása pedig sokkal inkább az időjárástól függ. Sok felszívódó készítmény található mindkét gombára a III. kategóriások között is. Nagyon gyorsan fejlődnek a növények, most gyakran ellenőrizzék a kertjeiket. A halvány folttal és levéllemez enyhe torzulásával induló lisztharmat fertőzés első tüneteit, gyakran a kordon karhoz és talajhoz közeli kicsi, gyakran csökött leveleken találhatják meg. Lásd a tavalyi fotót.

Tafrina tünete őszibarackon – fotó: Zsigó György

 

Az alma és a körte varasodásával is számolnunk kell. Óbudán még nem láttam a jelét a fertőzésnek, de a meleg és csapadékos időjárás (az éjszaka két zápor is átfutott felettünk) berobbanthatja a fertőzést az érzékeny fajtákon. Ahol nem végezték el a rezes lemosást, esetleg az őszi beteg levelek is még a fák alatt vannak, ott nagyobb valószínűséggel számíthatnak a gombára. Itt már elvirágzott az összes fajta, az almatermésűeknél is eljött a felszívódó gombaölők ideje. A szőlőhöz hasonlóan, 2-3 alkalommal kell ismételni velük. Több készítmény egyszerre véd a lisztharmat és a varasodás ellen is, kérdezzék az eladókat, olvassák el a címkéket.

A tankönyvek szerint ennél a hőmérsékletnél már nem támadhatna a tafrina. A szomszéd őszibarackja az utóbbi napokban mégis bepirosodott, rosszabbul néz ki mint tavasszal. Talán az előző hét esői, a hűvös hajnalok párája indította be a fertőzést. A szélsőséges időjárás, különleges figyelmet követel tőlünk. A fotó ma készült.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly nyomai – fotó: Zsigó György

Forrás: agroinform.hu

ElőzőA nap képe: Igaz hazafiak, KIVÁLÓ EMBEREK
KövetkezőHétfő óta keresik az eltűnt Petőcz Pétert (Osszátok meg, legalább ezzel segítsünk! Hirmagazin.eu)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás