Sok okosság van, amit nem szabad elfelejteni, ha olyan paradicsomot szeretnénk, amiben gyönyörködhetünk..
Mélyöntözés
Sokkal jobb eredményt érünk el, ha ritkábban, de a gyökerek közelében öntözzük a paradicsomot, mint a gyakori, felszíni locsolással. Ehhez egyszerű és jó megoldás, ha a földbe ásunk egy nagy méretű műanyag üveget vagy vödröt, előzőleg lyukakat fúrunk az oldalára, félig megtöltjük komposzttal, majd heti 1-2 alkalommal ebbe öntjük a vizet. Így a lyukakon keresztül a nedvesség a talaj mélyebb rétegeibe, a paradicsom gyökereihez érkezik, és táplálja a növényt.
Talajtakaró
Készíthetünk szerves talajtakarót is a paradicsomok tövébe levágott fűből vagy levelekből. De választhatunk megoldásként műanyag fóliát is. A talajtakaró megvédi a növényeket a kártevőktől és kórokozóktól, melegen tartja a növényt, növeli a termésmennyiséget.
Kell a jó támaszték
Támaszték nélkül a paradicsombokrok a földre hajlanak, mely ugyan nem akadályozza őket abban, hogy termést hozzanak, mégis jobban járunk, ha kapaszkodót biztosítunk a számukra. Ez ugyanis mentesíti őket a betegségektől, lehetővé teszi a növény számára a megfelelő légáramlás és a napot.
Ne felejtsük el a metszést
Sokan elkerülik ezt a lépést, pedig nagyon fontos. Mindössze néhány szabályt kell szem előtt tartani. Soha ne a magasban növő virágokat metsszük le, az oldalhajtásokat még akkor szedjük le, amikor kicsik, azokat válasszuk, melyek a főhajtás és az ágak találkozásánál nőnek. A metszés lehetőleg kora reggel végezzük, mert ekkor a növény még szárazabb, a kiválasztott hajtásokat pedig egy határozott mozdulattal (esetleg késsel) csípjük le.
A talaj táplálása fontos
Használjunk műtrágyát vagy természetes komposztot, ez lendületet ad a növény fejlődésének és bőséges termést arathatunk majd hosszú hetekig.
Ettől lesz édesebb a paradicsom
5 liter vízhez keverjünk, 2 evőkanál szódabikarbónát és locsoljuk meg a gyümölcsöt. Ha a gombaölő hatását is szeretnénk a keveréknek kihasználni, akkor legyünk bátrabbak, és öntsünk 4 kanállal a vízhez. Kevesebb méreganyagot tartalmaz majd, mint a szokásos vegyszer, viszont rendkívül édes lesz tőle a paradicsom.
Most is szaporíthatjuk
Ha szeretnénk, hogy még októberben is legyen termésünk, akár most is szaporíthatjuk a paradicsomot. Éles késsel vágjunk le az olyan oldalhajtásokat, amelyek elérik a 15 cm-t. Rakjuk őket egy befőttesüvegbe, vagy egy pohár vízbe, melyet naponta cserélünk. 10 napon belül megjelenik rajtuk a gyökérkezdemény. Ez már alkalmas arra, hogy egy üres tejfölöspohárban, kicsi műanyagcserépben, jó virágföldbe ültetve önálló életet kezdjen.
Az elültetésnél ügyeljünk arra, hogy a gyökereket tökéletesen elfeddje a föld, de a levelek szabadon maradjanak. A kis palántákat 2-3 hét múlva érdemes szabad földbe kiültetni. Addig lesz is már helyük, hiszen például a zöldborsó biztosan kikerül. Pár hét múlva már gyönyörködhetünk az új palánták virágzásában, októberben pedig a csodás, piros
paradicsomokban.