Wass Albert a legnagyobb írók közé tartozott, munkássága példa értékű lehetne a magyar irodalomban is, azonban egyik tankönyvben sem olvashatjuk a műveit.
Költeménye, könyvei többnyire a magyarságról szólnak, a magyarokat szólítja meg, mindegyikben rengeteg érdekes, elgondolkodtató üzenetet találhatunk, még a mai napra is érvényesek lehetnek. Az ő életét mutatjuk be nektek, hogyha már tanulni nem lehet róla, akkor innen megtudhatjátok, ki is volt Wass Albert.
1908. január 8.-án született Válaszúton, ő a magyar irodalom egyik legellentmondásosabb figurája, ugyanis a hivatalos irodalomtörténet mintha tudomást sem venne róla, miközben vannak, akik a legnagyobbak között emlegetik, hatalmas kultusz alakult ki körülötte Erdélyben és Magyarországon egyaránt. Egyik leghíresebb könyve a Kard és kasza, amelyben több generáción keresztül tekinti át a magyar történelmet, 1050-től egészen a jelenkorig, a saját, ősi nemzetségének történetén keresztül.
1944-től Németországban, 1952-től az Amerikai Egyesült Államokban majd Romániában is betiltották a könyveit. 1985 őszén pedig értesítést kapott az Interpoltól, hogy Nicolae Ceaușescu Securitate-ügynököket küldött át az Amerikai Egyesült Államokba diplomataként a washingtoni nagykövetség és a clevelandi konzulátus mellé. Az értesítés szerint „Ezeknek egyik feladata az, hogy engem eltegyenek láb alól” – írta Wass Albert. Műveit Magyarországon a rendszerváltás óta jelentetik meg, korábban itt szinte ismeretlen volt.
1990-től váltak művei híresebbé, a funtineli boszorkány című alkotását az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között pedig további két műve is szerepel: az Adjátok vissza a hegyeimet! és a Kard és kasza. A Wass család eredete az Árpád-korig vezethető vissza, és egyike Erdély legrégibb nemesi családjainak. A család 1744-ben, Mária Teréziától kapott grófi címet. Lapozz tovább és tudj meg többet Wass Albertről!
Forrás: Wikipédia