forrás: hirado.hu
Ennek a bőrbetegségnek az esetében a kezelésekkel tünetmentesség érhető el. Ez pedig azért is komoly dolog, mert a betegek egy részétől a külsőleges tünetek miatt sokan irtóznak.
Ha azt mondjuk psoriasis, sokaknak nem nem kell hozzátenni a magyar megfelelelőjét. Pikkelysömör, mondják az érintettek közül néhányan, akik még a kifejezéstől is irtóznak, mert a sömörről rögtön beugrik a kigyógyíthatatatlanság. A psoriasis ugyanis egyelőre nem gyógyítható, a betegek csupán a tünetektől szabadulhatnak ideig-óráig. Pikkelysömörrel élni olyan, mintha az ember kisebb-nagyobb páncélt viselne. Egy csúnyán vöröslő – vagy éppen nagyobb területen összefüggő fehér – páncélt, ami a külvilágnak színről színre elárulja a betegséget. Ráadásul sokakban félelmet is ébreszt, attól tartanak, hogy fertőző bőrgyulladással állnak szemben – holott a psoriasis talán egyetlen, ha szabad így mondani, baráti tulajdonsága, hogy nem fertőz. Sajnos így is éppen eléggé megkeseríti azok életét, akik kénytelenek vele együtt élni. Mert ebben a bőrbetegségben csupán átmeneti javulások érhetők el.
A Szegedi Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika psoriasisambulanciáján, (MTI-fotó: Németh György)
De mi is ez az igen gyakori, nőket és férfiakat egyaránt sújtó bőrbetegség?
A psoriasis a bőrt, a körmöket, nagyon ritkán a nyálkahártyát érintő bőrbetegség, a bőr szarutermelő sejtjeinek túlburjánzásával, fokozott működésével, ezáltal a bőr fokozott elszarusodásával jár. Hazánkban hozzávetőleg 200 ezer pikkelysömörös beteg él, leggyakrabban a 20-30 éves korban jelentkezik először, de előfordulhat gyermekkorban és időskorban is. A betegség kialakulásának pontos oka egyelőre tisztázatlan, de a veleszületett hajlam és a környezeti, úgynevezett provokáló faktorok fontos szerepet játszanak benne. Sok szakember elzárkózik attól a magyarázattól, hogy a betegség lelki eredetű sokkhatás(ok) következményként jelenik meg először, ám az tény, hogy a tünetmentes időszakokban a betegek mindig kifejezetten kiegyensúlyozott, nyugodt, stresszmentes életet élnek, ami pedig éppen erre szolgálhat bizonyítékul.
A lelki hátteret firtatók (többnyire természetgyógyászok) a psoriasist olyan páncélként fogják fel, ami a beteget a sérülésektől, a külvilág támadásaitól védi. A kielégítetlen szeretet- vagy törődésigény, a túlzott érzékenység mind-mind kulcsszó lehet a betegség kialakulásában.
A psoriasisnak sokféle formája létezik, az egész testen bárhol megjelenhet: többnyire a hajas fejbőrön, a végtagok feszítő felszínén (térd, könyök), a körmökön. A betegséghez gyakran társulnak ízületi gyulladások; öröm az ürömben, hogy a belső szerveket nem betegíti meg. Más betegségek ronthatják vagy provokálhatják a pikkelysömört. A cukorbetegség önmagában is provokálhat, de éppen úgy lehet ez megfázás vagy egy nyári hasmenés is.
Álló szoláriumra hasonlító, teljes testet kezelő eszköz a Szegedi Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika psoriasis ambulanciáján. (Fotó: MTI/Németh György)
A betegség kezelése
A kis kiterjedésű, enyhe psoriasisban elégségesek a külsőleg, közvetlenül a bőrre alkalmazható, úgynevezett helyi kezelések, például krémek, kenőcsök. Nagyobb testfelületeket sújtó betegség esetén a fényterápia vagy gyógyszerek és/vagy biológiai kezelés. Utóbbit kijelölt, speciális terápiás központokban végezhetik el.
Sokak számára ismert a holt-tengeri fürdő- és iszapkezelés, fényfürdővel együtt. A Holt-tenger a tengerszint alatt 400 méterrel terül el, a földfelszín legalacsonyabban fekvő pontja. Itt a legmagasabb a napsütéses órák száma éves szinten, a víz 3,3%-os sótartalma, az iszap telítettsége ásványi anyagokkal mind-mind hozzájárulnak a betegség eredményes kezeléséhez. Nem kell feltétlenül odautaznia a betegeknek, hazánkban is vásárolható holt-tengeri só és iszap is, amely otthoni kúraként is jó hatásfokkal alkalmazható.