Cesar Millan: ez a küldetésem
A kutyasuttogóként is ismert tévés személyiség december 19-én Budapestre érkezik, hogy segítsen a kutyájukkal nem bíró gazdiknak.
fotó: Katona László
Mi az előadás koncepciója?
– Az a küldetésem, hogy megtanítsam az embereket arra, hogyan alakítsanak ki egészséges, egyszerű és szép kapcsolatot a kutyákkal, a fajtától függetlenül. A módszerem egyszerű, az első pontja a kutyával való kommunikáció módjának megtanítása. Az emberek nem tudják, mi teszi boldoggá a kutyát, ennek pedig agresszió, félelem lesz a vége, csupa olyasmi, amit nem szeretnek egy kutya viselkedésében. A második pont annak megtanulása, mi a jó a kutyának, a harmadik pedig tréning annak érdekében, hogy a kutya és gazdái családként tudjanak együtt élni. Az előadásaim megmutatják, hogy mindez tényleg működik a gyakorlatban, a tévésorozatban nem csak úgy vágtuk össze a jeleneteket.
Tehát kutyákkal utazik?
– Általában kettővel, mivel az állatokra vonatkozó utazási szabályozások nagyon szigorúak lehetnek egyes országokban. Egyikük pitbull – ennek a fajtának rossz a megítélése, veszélyesnek, önzőnek tartják sokan, pedig ez nem igaz. A kutya neveltetésén múlik a viselkedése, a fajta nem számít. Másikuk egy pomerániai spicc, egy kistestű kutya. Az ilyen kutyákkal az szokott lenni a baj, hogy túl sokat ugatnak.
A világ minden táján ugyanazokat a hibákat követik el a kutyatartók, e téren nincsenek kulturális különbségek?
– Van egy példám erre, amit a legtöbben megértenek: ha egy férfi rosszul bánik egy nővel, akkor mindegy, hogy hol történik ez, a nő szomorú és dühös lesz. Ugyanígy egy kutya is félni fog, ideges vagy agresszív, bizonytalan vagy hiperaktív lesz. Ezekkel van bajuk a kutyatartóknak világszerte.
A vásárlás helyett menhelyről történő befogadás egyre népszerűbb Magyarországon, de van, aki fél kutyát hazavinni, mert nem tudja, milyen viselkedésre számíthat. Jogosak ezek a félelmek?
– A kutyának jobban kéne félnie! Sosem találkoztam olyan emberrel, akinek ne lenne valamilyen problémája, legyen filmsztár, államelnök vagy királyi család tagja. A kutya pedig ilyen emberek közt köt ki. Az állatok gondjain lehet segíteni, teljesen normális viselkedést lehet náluk elérni. A kutya nem tudja, hogy tenyésztőtől vagy egy családtól jön, csak az átélt élményeit ismeri – de ezeket felül is lehet írni. A fajtatiszta állatok is kiköthetnek később menhelyen. Sokan csak státusszimbólunként vesznek ebet, mert megengedhetnek maguknak egy fajtát, aztán megszabadulnak tőle. Sok menhely fajtatisztákkal van tele.
Hány kutyája van?
– Húsz! A farmomon élnek, az az álmom, hogy egy iskolát hozzak létre, amelyben az emberek megtanulhatják a helyes viselkedést.
Tavaly halálhírét keltették az interneten. Milyen volt ezt átélni?
– A legrosszabb nem számomra volt, mivel én tudtam, hogy nem haltam meg. Viszont édesanyámhoz azzal mentek át a szomszédai, hogy sajnálják, hogy meghalt a fia. Floridában voltam az édesapámmal, ez volt a jó dolog, mivel édesanyám gondolta, hogy ha tényleg ez történt volna, édesapám felhívta volna. De hát harmadszor keltették már halálhíremet, szóval azt hiszem, belül nem kutya, hanem macska lehetek, amelyik már túl van három életen.
Forrás: metropol; Kép: Google, illusztráció;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu