A szíriai kurd harcosok kivonultak vasárnap a török határ mentén fekvő Rász al-Ainból
– közölték kurd források és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat.
Az OSDH tájékoztatása szerint a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű milícia mintegy 500 fegyverese hagyta el a várost, miután gondoskodtak a halottak eltemetéséről és a sebesültek elszállításáról. Helyüket a Törökországgal szövetséges milíciák vették át, akik korábban lőtték a várost.
A kivonulást a kurdok a Törökország által bejelentett, ötnapos fegyvernyugvásról szóló megállapodás részeként hajtották végre – erősítette meg Kino Gabriel, az SDF szóvivője.
Mike Pence amerikai alelnök és Recep Tayyip Erdogan török elnök csütörtökön állapodott meg arról, hogy Törökország és a kurdok 5 napra felhagynak a harcokkal. A kurd milíciáknak ez idő alatt el kell hagyniuk Manbidzstól az iraki határig, mintegy 440 kilométer hosszan azt a 32 kilométer széles területet a török határ szíriai oldalán, ahol Ankara biztonsági övezetet akar létrehozni.
A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport a Béke Forrása fedőnéven október 9-én indított hadműveletet Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetként és nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelt, Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet tagjai ellen.
Az YPG, amelyet Ankara a törökországi kurd szakadár fegyveresek szövetségesének tart, az elmúlt években az Iszlám Állam elleni harcra hivatkozva kapott kiképzést és modern fegyvereket pártfogójától, az Egyesült Államoktól.
Erdogan: Szétzúzzuk a terroristák fejét, ha nem vonulnak vissza
Törökország folytatni fogja a katonai offenzívát abban a percben, ahogy a 120 órás fegyvernyugvás lejár, és ha a kurd terroristák nem vonulnak vissza, Törökország szétzúzza a fejüket – jelentette ki szombaton Recep Tayyip Erdogan török elnök támogatói előtt Kayseriben.
Törökország csütörtökön állapodott meg az Egyesült Államokkal, hogy 120 órára felhagy a harci cselekményekkel, de a kurdoknak a határidő lejártáig ki kell vonulniuk arról a 440 kilométer széles, Manbidzstól az iraki határig tartó, 32 kilométer mély sávból, ahol Ankara biztonsági övezetet akar létrehozni.
Szombaton mindkét fél azzal vádolta egymást, hogy megsértették a tűzszünetet. A török védelmi minisztérium szerint a terroristák 14 támadást követtek el Tal Ábjad és Rász al-Ain térségében.
A Szíriai Demokratikus Erők nevű milícia ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet, hogy a fegyvernyugvást kieszközlő amerikai elnöknek és külügyminiszternek, Mike Pence-nek és Mike Pompeónak kellene számon kérnie Ankarán a megállapodás végrehajtását, és humanitárius folyosót kellene létrehozni, hogy a civilek elhagyhassák az ostrom alatt álló Rász al-Aint.
Rász al-Ainban a kurd vörös félhold szerint 20 civil halt meg és húszan megsérültek, amióta a fegyvernyugvás életbe lépett.
Az elmúlt csaknem egy hétben a tervezett övezetben fekvő városok egy része fölött a szíriai kormányerők vették át az ellenőrzést, és velük szövetséges orosz katonák is vannak az érintett területen. Erdogan október 22-én Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyal Moszkvában a kialakult helyzetről.
A török hadsereg és helyi szövetségese, a Szíriai Nemzeti Hadsereg (SNA) ellenzéki fegyveres csoport Béke Forrása fedőnéven október 9-én indított hadműveletet Északkelet-Szíriában a Törökország által terrorszervezetként és nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelt, Népvédelmi Egységek nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet tagjai ellen.
Ugyanakkor az YPG, amelyet Ankara a törökországi kurd szakadár fegyveresek szövetségesének tart, az elmúlt években éppen az Iszlám Állam elleni harcra hivatkozva kapott kiképzést és modern fegyvereket pártfogójától, az Egyesült Államoktól.
Kölnben több ezren vonultak utcára szombaton, hogy Törökország észak-szíriai katonai beavatkozása ellen tiltakozzanak.
MTI, Hirmagazin.eu