A politikai élet és az üzleti szféra korrupt vezetőit ostorozta Ferenc pápa pénteken Mozambikban, a természeti kincsekben gazdag, mégis szegénységben élő kelet-afrikai országban.
A pápa a kétnapos mozambiki látogatása második, utolsó napján felkeresett egy a Szent Egyed közösség által működtetett kórházat, ahol HIV-fertőzötteket és AIDS-betegeket ápolnak, majd hatvanezer hívő előtt mutatott be szabadtéri misét a fővárosban, Maputóban.
Homíliájában beszélt a békéről, a szegénységről, a korrupcióról és a környezetvédelemről, amely a mozambiki, illetve az utána következő madagaszkári és mauritiusi látogatásának vezérfonalát képezi.
„Mozambik egy olyan ország, amely bővelkedik természeti és kulturális kincsekben, de paradox módon nagyon sokan élnek a szegénységi küszöb alatt” – hangoztatta a pápa egy sportpályán bemutatott miséjén. A stadion Maputo olyan városrészében van, ahol sokan nagy szegénységben, bádogtetős viskókban élnek.
Az ENSZ Világélelmezési programja szerint a 30 milliós Mozambik lakosságának közel 80 százaléka nem tud megfelelően táplálkozni.
A pápa arra szólította fel az ország lakóit, hogy folytassák a háború utáni megbékélés útját. A korrupció veszélyeire is figyelmeztetett, ostorozta azokat a hivatalnokokat, akik a szegények iránti segítő szándékukat hangoztatják, miközben valójában más indíttatásból cselekszenek.
Tavalyelőtt pénzügyi válságba sodródott az ország, miután kiderült, hogy kétmilliárd dolláros kormánygaranciával felvett hitelt, amelyet eredetileg a halászat fejlesztésére, hajók megvásárlására és hajógyárak építésére kapott, fegyvervásárlásra költött. Az eset miatt a Nemzetközi Valutaalap és más nemzetközi donorok megszüntették az ország segélyezését, ami adósságválsághoz vezetett.
A pápa homíliájában erre is utalt, amikor azt mondta: „Szomorú, hogy ez ennek az országnak a fiaival és lányaival történik, azokkal, akik hagyják magukat korrumpálni. Belegondolni is szörnyű, hogy ezt az árat kell fizetni a külföldi segélyekért” – mondta.