forrás: M1 Aktuális
Meg kell értenünk Németország lépését, hiszen mi is arról beszélünk, hogy ellenőrizetlenül, mindenféle rend, rendezettség nélkül képtelenség az illegális migránsokkal bánni. Képtelenség eldönteni, ki az, aki rászorult, menekülő és menedékjogra jogosult, és ki az, aki gazdasági migráns. Látható, hogy egyetlen európai ország sem fogja ezt huzamosabb ideig eltűrni – jelentette ki Kovács Zoltán kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában.
Egészen egyenesen kell ebben a kérdésben beszélnünk. Ha nem tudjuk valamilyen módon helyreállítani az európai külső határok ellenőrzését és biztonságát, akkor a belső szabadság kerülhet veszélybe – hangoztatta.
Emberek tíz- és százezrei vannak berendezkedve arra, hogy napi szinten ingáznak munkavállalóként. Ha ezzel a szabadsággal vissza tudnak élni illegális migránsok, akkor el kell képzelni, milyen állapotok alakulnak ki. Ezért nincs más, mint helyreállítani a külső határokat. Ha Görögország teljesítené schengeni vállalásait, akkor nem szembesülnénk Magyarország határain, illetve immár Ausztriában és Németországban is azzal, amivel szembesülünk. Ezért a frontországok határait kell megerősíteni, megakadályozni, hogy illegálisan jöjjenek a migránsok. Ha ez Görögországnak saját forrásból nem megy, akkor az Európai Uniónak ehhez segítséget kell nyújtania – érvelt a kormányszóvivő.
Európába valamilyen rendszert kell vinni, hogy az illegális migrációt megállítsuk, és tudjunk bánni a rászorulókkal – fogalmazta meg Kovács Zoltán.
Azt nem lehet elvárni, hogy az országba és az unió területére érkező embereket azonnal ellássuk. Erre Európa egyetlen országa sem tud felkészülni – szögezte le.
A migránsok ellátását és a rendőrség munkáját ért kritikákkal kapcsolatban utalt rá, „már a kukoricásban” elkezdenek gondoskodni az érkezőkről, a rendőrség pedig kilenc hónapja folytat „heroikus” küzdelmet, a munkáját kritizálni „elfogadhatatlan és méltatlan”.
A kormányszóvivő a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának nyilatkozva kiemelte, egyértelművé vált, hogy nem lehet belülről megvédeni a schengeni rendszert, ezért az európai államoknak minden segítséget meg kell adniuk az unió külső határait képező frontországoknak. Ez a szolidaritás megfelelő formája, nem a kvótarendszer, az ugyanis „értelmetlen és betarthatatlan” – hangsúlyozta.
Kovács Zoltán a 180 percben
Hozzátette, nehéz megmondani, hogy mi vár Magyarországra a következő napokban a határ lezárása után, biztosan nagy lesz a nyomás és a feszültség, de a helyzetet csak a rend helyreállításával lehet kezelni.