Ma lesz a kommunizmus áldozatainak emléknapja.
Az Országgyűlés 2000-ben döntött arról, hogy február 25-e minden évben emléknap legyen. Kutatók szerint Közép-Európában elérheti az egymilliót a kommunizmus áldozatainak száma, és rengetegen voltak olyanok, akiket a diktatúra életben hagyott, de testileg, lelkileg megnyomorított.
Gyalogos menetoszlopokban hajtották a férfiakat a szovjet kényszermunkatáborokba, ahonnan sokan már sosem tértek haza. A táborokban uralkodó zord körülmények, az embertelen munka, az őrszemélyzet brutalitása, az éhínség és a betegségek, valamint a szélsőséges időjárás miatt a legyengült foglyok tömegesen haltak meg.
A kommunista diktatúráknak világszerte több mint százmillióan estek áldozatául. Jóval magasabbra tehető azonban azoknak a száma, akiket a rendszer hétköznapi valósága nyomorított meg, mivel a kommunizmus áldozata volt az is, akit vallattak, kínoztak, megbélyegeztek, kirekesztettek vagy börtönbe zártak.
A kommunista diktatúra kiépítésében mérföldkő volt, amikor 1947. február 25-én mondvacsinált indokkal elrabolták és a Szovjetunióba hurcolták Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát.
Kovács Béla jogellenes fogva tartása egyértelművé tette, hogy a Magyar Kommunista Párt hadjáratot indított ellenfeleivel szemben és megkezdődött a proletárdiktatúra kiépítése, amelynek csak az 1990-es rendszerváltás vetett véget.
A magyar Országgyűlés 2000-ben nyilvánította február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává. Hétfőn országszerte lesznek megemlékezések, Budapesten a Terror Háza Múzeumban 15 órakor kezdődik az ünnepség. A Hősök falánál gyertyagyújtással róhatják le tiszteletüket a megemlékezők. A múzeum pedig egész nap ingyenesen látogatható, ahol rendkívüli történelemórákat, valamint csoportos tárlatvezetéseket is tartanak.
Forrás: MTI