Van, ami soha nem fog kimenni a divatból. Mindig lesz egy olyan ikon, aki életben fogja tartani ezt a klasszikus darabot.
Ne keverd a kockásat a csíkossal; ne vegyél szandálhoz zoknit; a flitteres ruha csak esti programhoz való! Ezekre a régi divattanácsokra már évek óta fittyet hány mindenki, van azonban egy alapszabály, nevezhetjük jó tanácsnak is, ami még mindig nem vesztette érvényét.
Ez pedig így szól: „Minden nőnek kell egy kis fekete ruha!”
Coco Chanel egyik kis feketéje. (Fotó: ullstein bild)
Ez a ruha tulajdonképpen egy igazi Jolly Joker, mert hiszen diszkrét színe miatt gyakorlatilag bármilyen alkalomra megfelelő lehet. Ennek a rövid, elegánsabb stílusú ruhadarabnak ott kell lógnia minden hölgy gardróbjában, elvégre nemegyszer mentette már meg ez a klasszikus a szekrénye előtt, könnybe lábadt szemmel toporgó, randira készülő lányokat. Viseljük akkor, amikor csak akarjuk, csak egyvalamiről nem szabad elfeledkezni, mégpedig a kis fekete történetéről, mely igazán tiszteletreméltó.
1926
Ekkor még legfeljebb temetésen öltöttek magukra a hölgyek fekete színű holmit – de aztán jött Coco Chanel. A Vogue magazin közzétett egy rajzot egy elegáns, visszafogott, de bámulatos fekete ruháról, ami aztán váratlanul történelmet írt. Minden itt kezdődött.
1940
A gazdasági világválság idején a viselet sikere töretlen maradt. A más-más szociális háttérrel rendelkező asszonyok mind megtalálták a maguknak megfelelő stílusú és szabású ruhát. Aztán hála Edith Piafnak a szórakoztató ipar is felfedezte magának a fekete csodát. Az énekesnőnek később védjegyévé vált a térd alatt véget érő fazon.
Edith Piaf. (Fotó: Europress)
1961
Aztán jött egy frufrus lány, aki egész Hollywoodot felforgatta. Ráadtak egy pár hosszú kesztyűt, egy csodás nyakéket és tiarát meg persze egy gyönyörű Givenchy-alkotást. Hát persze, hogy Audrey Hepburnről van szó, aki az Álom luxuskivitelben című filmben volt látható az emlékezetes összeállításban.
Audrey Hepburn. (Fotó: Europress)
Aztán következett harmincévnyi csendes átalakulás, fejlődés. Divattrendek jöttek és mentek, majd elérkezett az év, amikor ez a megunhatatlan ruha főnixként ébredt föl hamvaiból.
1994
Elizabeth Hurley, aki pont olyan ikonnak számított akkoriban, mint Marilyn Monroe az 50-es években, visszahozta a köztudatba a kis feketét. Mindenki a Hugh Grant mellett pózoló nőre akart hasonlítani, ilyen lehengerlő külsőt akart magának minden fiatal. Így aztán a fazon, mely persze az évek során merészebb lett, ismét az élre tört.
1997
A 90-es évek szórakoztatóiparának meghatározó szereplői egyértelműen a „fűszeres lányok” voltak. Minden tini a Spice Girls valamelyikére szeretett volna hasonlítani. Közülük is Vicktoria Beckham számított igazán úttörőnek, minthogy a „deszkás nadrágok” fénykorában ő igyekezett mindig elegáns és finom angol nőnek látszani. Így aztán a Gucci összes akkoriban készült „kis fekete”-változatát felvásárolták a rajongók.
2015
Nézzük csak! Szőke, ártatlan, csodás hangja van, és ő a világ legkeresettebb énekesnője. Ki másról is lehetne szó, mint a pimaszul fiatal Taylor Swiftről. Bár a divattervezők a modern trendeknek megfelelően teljesen új szabásminták alapján készítik a 21. század kis feketéit, mégis szinte minden új változatban felfedezhető a régi klasszikus. Az énekesnő szekrénye telis-tele van fekete ruhákkal, díjátadókon, koncerteken előszeretettel hordja valamelyik kedvencét, mert ő tudja, hogy a kevesebb – több.