A legritkább emlősnek számít a világ legkisebb delfinje: a vaquita, vagy kaliforniai disznódelfin mindössze egy helyen él, és ott is durván megfogyatkozott a számuk.

Az idei számláláson a kutatók mindössze 6 vagy 8 példányt láttak, szemben a tavalyi 10-13-al. Hozzátették ugyan, hogy a félénk delfinek esetében elképzelhető, hogy a közelben volt még több példány is. Minden évben két héten át figyelik az öbölben az állatokat, hogy megpróbálják megbecsülni a számukat – írja a Phys.org.

A Sea Sepherd természetvédő csoport májusban is végzett számlálását, akkor is mindössze hat példány került szem elé.

Ami pedig még aggasztóbb, egyetlen delfin bébit sem láttak, szemben a tavalyi felméréssel.

Bár talán egy kis reménykedésre ad okot egy egészséges fiatal példány megfigyelése – ami elképzelhető, hogy a tavaly látott kölyök.

delfinek vaquita kaliforniai disznódelfin
Fotó: Wikimedia commons

Az illegális halászat miatt örökre eltűnhetnek ezek a delfinek

A tavalyi megfigyelések alkalmával a delfinek minden alkalommal a számukra kijelölt védett övezeten kívül kerültek elő. Ez azért problémás, mert a gondosan őrzött területen tilos a halászat – mely a vaquitát a kihalás szélére sodorta. A faj fő veszélyeztető tényezője ugyanis egy speciális halászati módszer. Az öbölben ugyanis él egy totoaba nevű hal, melynek úszóhólyagja Kínában ínyencségnek számít. Ezeket úgynevezett kopoltyúhálókkal fogják, melyek nehezek, és akár a tengerfenékig is leérnek. Ebbe beleakadva a delfinek egyszerűen megfulladnak a víz alatt.

Ez a kistermetű cet sehol máshol nem található meg a világon. Nem lehetséges befogni és fogságban szaporítani sem, ezért megóvásához az illegális halászat visszaszorítása kulcsfontosságú.

1997-ben még 600 példány élt a mintázata miatt tengerek pandájának is nevezett állatból, ami mára 6-8 darabra esett vissza. Bár a mostani kutatás egyik vezetője, Dr. Barbara Taylor szerint még nincs minden veszve: az állatok élőhelyének mindössze 12 százalékát fedte le a megfigyelés. Az delfinek pedig szabadon mozoghatnak a területen, ezért elképzelhető, hogy nem minden példány került szem elé. Pontosabban lehetne becsülni a számukat, ha kihelyezett mikrofonokkal tudnák figyelni a hangjukat. Voltak már ilyen irányú törekvések, azonban a helyi halászok ezeket a kihelyezett akusztikus eszközöket ellopták. Ezzel nem csak az adatok vesztek el, de mivel igen drága felszerelésről van szó, pótolni sem könnyű.

Forrás: Phys.org

ElőzőHárom európai vadmacska (Felis silvestris silvestris) született a Szegedi Vadasparkban, a kölyköket már a látogatók is megfigyelhetik..
KövetkezőÉlő német – magyar – videó
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza