Egyre több gyereknek van szüksége szemüvegre, a csemeték látása rohamosan romlik az utóbbi években. Mindezért pedig a korlátlan tévénézés, számítógépezés, kütyüzés, azaz a különféle villódzó képernyők bámulása a felelős.
Régebben úgy tartották, hogy a szemünk állapota javarészt a génjeinknek köszönhető, azaz ha sok pápaszemes van a családban, nagy a valószínűsége, hogy mi is szemüvegesek leszünk. Most azonban inkább úgy tűnik, a géneken kívül az életmódunk is nagy szerepet játszik a látásunkban. A világon ugyanis ugrásszerűen megnőtt a rövidlátó gyerekek száma, míg Angliában 23%, addig az ázsiai országokban majdnem 90%.
A rövidlátás egyik oka mögött a fényhiányt szokták megjelölni a szakemberek. Ha nem éri elég természetes fény a gyerekeket, akkor nem a megfelelő módon fejlődik a szemük. Egy friss kutatás pedig megállapította, hogy a szabad levegőn való játszás rengeteget javíthat a csemeték látásán. Elég csak plusz 40 percet kint tölteni, hogy jelentősen lecsökkenjen a rövidlátásra való hajlam, derült ki egy kínai vizsgálatból.
Ezzel szemben azonban a képernyők bámulása sokat ront a gyerekek látásán, kiszárítja és ellustítja a szemüket. Normális esetben ugyanis 3-5 másodpercenként pislogunk, ám ha egy képernyőt bámulunk, akkor sokkal ritkábban, csak minden 26. másodpercben. Ez az oka annak, hogy egyre több gyerek panaszkodik szemszárazságra, vagy viszketésre. A tünetek között ezen felül fej- és nyakfájás, szédülés, fókuszvesztés, homályos, vagy kettős látás is szereplehet.
A szabad levegőn való tartózkodáson kívül a szakemberek azt javasolják, hogy ne tartsuk a készülékeket 40 cm-nél közelebb a szemünkhöz.
A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy a most érzékelhető, kütyükkel kapcsolatos egészségügyi problémák csupán a jéghegy csúcsa. Az elekrtonikus eszközök ugyanis csak pár éve vannak jelen ilyen formában a piacon, és hogy milyen további kellemetlenségeket fognak még magukkal hozni, az majd a jövőben derül csak ki.
(forrás: Marmalade, Kép: express.co.uk)