A héten 550 ezer adag kínai vakcina érkezett Magyarországra, amivel elvileg már a jövő héttől már oltani is lehet. Megjelent az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet honlapján a kínai vakcina alkalmazási előírása, amiben szerepel az is, kinek nem ajánlott az oltás, az hogy milyen mellékhatásai lehetnek.
Jövő héttől lehet oltani a Sinopharm vakcinájábal / Fotü: MTI Mónus Márton
Egy kormányrendelet miatt itthon már nem kellett olyan vizsgálatokat elvégezni, ami a vakcina hatékonyságát vagy az esetleges mellékhatásait ellenőrzi. Ahhoz azonban, hogy az orvosok elkezdhessenek vele oltani, ki kell adni egy alkalmazási előírást, amiben benne kell lennie annak, hogy kinek nem ajánlott az oltás.
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
Ez pedig meg is jelent az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-Egészségügyi Intézet honlapján egy olyan tájékoztatóval, ami az orvosok mellett azoknak is szól, akiket beoltanak vele. A leírásból kiderül, hogy a III. fázisú klinikai vizsgálatoknál elsősorban a 18–59 éves emberekre koncentráltak. Hogy pontosan milyen hatékonyságú, arról azt írják, hogy:
„A védőhatásra vonatkozó értékeléshez a végső adatok egyelőre nem állnak rendelkezésre, a hatásosság és a biztonságosság még további ellenőrzésre szorul.”
A vakcina a 60 évesnél idősebb személyeknél is alkalmazható, de a szöveg az alábbit írja: „A vakcina által biztosított védettség pontos mértékének tekintetében náluk egyelőre korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre, a kutatások zajlanak.”
Kedveld és ajánld a Hirmagazin.eu Online Médiát!
A most kiadott szövegben is szerepel, hogy: ,,A vakcina alkalmazása előtt figyelembe kell venni a 60 éves és idősebb személyek egészségi állapotát és a vírusfertőzés súlyos szövődményének való kitettségük kockázatát.” A gyógyszer biztonságosságát egyébként két, Kínában és Kínán kívül végzett klinikai vizsgálat során értékelik.
Az injekció beadásának helyén tapasztalt mellékhatások közül a leggyakoribb a fájdalom volt, a bőrmelegség, duzzanat, keményedés vagy csomó, bőrkiütés, viszketés nem volt gyakori, míg a kivörösödő bőr ritkának számított.
Az egész szervezetet érintő mellékhatások pedig az alábbiak:
- Nagyon gyakori: fejfájás gyakori: láz, fáradékonyság, izomfájdalom, ízületi fájdalom, köhögés, nehézlégzés, hányinger, hasmenés, viszketés
- Nem gyakori: szédülés, étvágytalanság, hányás, szájgaratfájdalom, nyelési nehézség, orrfolyás, székrekedés, túlérzékenység
- Ritka: hirtelen kialakuló (heveny, akut) allergiás reakció, aluszékonyság, álmatlanság, tüsszögés, orrgaratgyulladás, orrdugulás, torokszárazság, influenzaszerű tünetek, érzéscsökkenés, végtagfájdalom, szívdobogásérzés, hasi fájdalom, bőrkiütés, bőrnyálkahártya-rendellenesség, pattanás (akne), szemfájdalom, kellemetlen érzés a fülben, nyirokcsomó-bántalom (limfadenopátia);
- Nagyon ritka: hidegrázás, ízérzészavarok, ízérzet elvesztése, érzészavar (paresztézia), remegés, figyelemzavar, asztma, torokirritáció, mandulagyulladás, kellemetlen érzés a végtagokban, nyaki fájdalom, állkapocsfájdalom, nyaki duzzanat, szájfekély, fogfájdalom, a nyelőcső betegségei, gyomorhurut (gasztritisz), a széklet színének változása, szemfájdalom, homályos látás, szemirritáció, látáscsökkenés, fülfájdalom, idegesség, magas vérnyomás, alacsony vérnyomás, vizelettartási nehézség (vizeletinkontinencia), késlekedő menstruációs vérzés.
Nem javasolják az oltás beadását:
-
Azoknak, akiknél a készítmény bármely összetevőjével (a segédanyagokat is beleértve) szemben ismert túlérzékenység áll fenn
-
Akiknél korábban vakcinák alkalmazásakor súlyos mellékhatások jelentkeztek (például heveny túlérzékenységi reakció; végtagok, szemek, ajkak, torok duzzanata, stb.)
-
Terhes, illetve szoptató nőknek
-
Azoknak, akiknél a krónikus betegség nincs megfelelően egyensúlyban, vagy krónikus betegség akut fellángolása esetén, vagy kórtörténetükben túlérzékenység szerepel
Közben az ATV Híradó birtokába került egy levél, amit a Pest Megyei Oltási Munkacsoport vezetője írt alá, és a Pest megyei háziorvosok kaptak meg a mai napon. Február utolsó hetében eszerint a Szputnyik vakcinával nem, a kínaival azonban olthatnak a szakemberek, amiből megyei szinten csaknem 28 ezer oltóanyagot kapnak majd.
blikk