A jódhiány súlyos tüneteket okozhat. Jódra elsősorban a pajzsmirigynek van szüksége.
Ez a pillangó alakú szerv pajzsmirigyhormonokat termel, amelyeknek kiemelkedő szerepe van a növekedésben, a fejlődésben és az anyagcserében.
Ha a szervezetben nincs elegendő jód, úgy azt pótolni szükséges. Táplálékok, amelyek jódban gazdagok: hal, kagyló, tej, tojás, sajt, zöldségek.
A jód egy nélkülözhetetlen mikrotápanyag, amely a szervezet minden szövetében megtalálható. Tehát a jódnak a pajzsmirigyhormonok termelésében van kiemelt funkciója. Amennyiben a szervezet nem termel elegendő pajzsmirigyhormont, úgy alulműködés alakul ki. A pajzsmirigy-alulműködésre különféle kellemetlen tünetek hívják fel a figyelmet, állandó fáradtság, súlygyarapodás és székrekedés a leggyakoribbak.
Az alulműködésnek jele lehet még a túlságosan száraz bőr, az izomgyengeség és a hidegre való érzékenység is. Habár ez a betegség minden életkorban előfordul, de a menopauza után sokkal több nőnél alakul ki ez a betegség, mint más életkorban. Nőket jobban sújtja a pajzsmirigy-alulműködés, mint a férfiakat.
A jódhiány a mentális funkciókat is negatívan befolyásolja, illetve az állandó fáradtság is okozhatja, ami viszont a munkateljesítményt rontja.
A pajzsmirigybetegség egyik tünete a golyva, vagyis egy nagy csomó megjelenése a nyakon, ami szintén oka lehet a jódhiánynak. Sajnos sokan fogyasztanak feldolgozott élelmiszereket, amelyek nem tartalmaznak jódot, és még az egészségre is káros hatást gyakorolnak. A golyva megjelenése nemcsak esztétikailag nagyon zavaró, de az életvitelt is nagyban megnehezíti, hiszen a légzési és a nyelési funkciókra is negatívan hat.
Sajnos a jódhiány nagy probléma szerte a világon. A halvaszületés és a vetélés oka is lehet jódhiány. Mivel a jódnak nagy szerepe van a magzat növekedésében és fejlődésében, így az állapotos nőknek is fokozottan figyelniük kell a jódbevitelre – persze csak szakorvosi felügyelettel és javaslatra.
A jódhiány kismamáknál, pontosabban a magzatnál idegrendszeri fejlődési rendellenességeket is okozhat, de még mentális retardációt is kiválthat a babáknál. Kutatások szerint a jódhiány csökkentheti az intelligenciát, és a gyermekek körében is magasabb azok száma, akik ADHD nevű betegséggel küzdenek, amennyiben a terhesség alatt az anya nem kapott jódpótlást.