A vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választás ellenzéki sikerére reagált a Jobbik, az MSZP–Párbeszéd, a DK és a Liberálisok.

 Egyeztetést sürget az MSZP–Párbeszéd 

Molnár Gyula, az MSZP elnöke kijelentette, az utolsó percig készen állnak az egyeztetésre. Hozzátette: az MSZP régóta hangoztatja, hogy közösen kell a pártoknak az áprilisi választáson indulniuk. Értékelése szerint Hódmezővásárhelyen sikerült ledönteni az apátia falát. Azt mondta, az MSZP az elmúlt hónapokban a kormányváltás érdekében saját pozícióit is kész volt feladni, hogy együttműködjön az erre nyitott pártokkal.

Jelezte azt is, 58 jelöltjük harmada nem tagja az MSZP-nek, helyben esélyes jelölteket választottak. Az emberek bölcsek, el tudják dönteni, mi kell ahhoz, hogy kormányváltás legyen Magyarországon – mondta. Bár készek utolsó percig az egyeztetésre, március 15-ig világossá kell tenni minden egyéni körzetben, hogy kit gondolnak esélyes ellenzéki jelöltnek – közölte.

Kép: PestiSrácok

Az MSZP és a Párbeszéd úgy látja, a hódmezővásárhelyi választásnak az a fontos üzenete, ha sokan mennek el voksolni, és van esélyes jelölt, akkor le lehet győzni a Fideszt, a „legszervezettebb kisebbséget”.

Karácsony Gergely, az MSZP–Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje azt mondta, a hódmezővásárhelyi választás fontos tanulsága, hogy a szavazatokat „nem lehet megosztani”, csak az esélyes jelöltre leadott szavazat hoz változást.

Úgy fogalmazott, nyitottak további együttműködésre a demokratikus ellenzéki pártokkal, hogy még több esélyes jelölt legyen. Karácsony Gergely közölte, az MSZP–Párbeszéd eddig is mindent megtett azért, hogy a legesélyesebb jelölteket indítsa. Függetleneket támogatnak (Mellár Tamást Pécsen és Kész Zoltánt Veszprémben), valamint megállapodtak választókerületi koordinációról a DK-val – sorolta.

Dúró Dóra: Semmilyen tárgyalás nem képzelhető el a Jobbik és az MSZP között

Dúró Dóra értékelte az időközi polgármester-választást. Jelezte, a független jelölt kampányát egy kampánycsapat is végig segítette. Dúró Dóra a legnagyobb tanulságnak azt nevezte, hogy a Fidesz legyőzhető, ennek receptje pedig az, hogy a legesélyesebb ellenzéki jelöltet kell támogatniuk az embereknek. Kérdésre azt is közölte: semmilyen tárgyalás nem képzelhető el a Jobbik és az MSZP között, a szocialisták már nem képviselnek erőt.

Dúró Dóra. Kép: index

Az LMP-ről elmondta: a választások előtt semmilyen más párttal nem tárgyalnak. Értékelése szerint beszédes, hogy az LMP nem hozta nyilvánosságra mind a 106 egyéni jelöltjét, úgy tűnik, a pártnak az is probléma, hogy kiállítsa őket. Innentől kezdve komolytalan erőről van szó – jegyezte meg.

A DK az LMP-t is bevonná a koordinált jelöltállításba

A Demokratikus Koalíció az MSZP után az LMP-vel is meg szeretne egyezni a koordinált egyéni jelöltállításáról – mondta el Gyurcsány Ferenc. A DK elnöke nem válaszolt egyértelműen igennel vagy nemmel arra a kérdésre, hogy biztosan kizárják-e az együttműködést a Jobbikkal.

2017. november 23. Gyurcsány Ferenc, Demokratikus Koalíció Párt elnöke. Fotó: Szalmás Péter

A politikus a hódmezővásárhelyi választásra hivatkozva azt mondta, a demokratikus ellenzék süket, ha nem hallja, hogy az egyéni körzetekben nincs helye közöttük versengésnek. Az együttműködő demokratikus pártok a Fidesz legerősebb ellenfelei, ezért ha mindenütt csak egy jelöltet indítanak, akkor ők lesznek a legerősebb kihívók – tette hozzá.

A pártelnök szavai szerint a DK és az MSZP ezt korán felismerte, amikor döntött az egyéni körzetek elosztásáról, de a megállapodást ki kell szélesíteni. Bejelentette: nem függetlenül természetesen a hódmezővásárhelyi eredménytől, megbízta Molnár Csaba ügyvezető alelnököt, hogy kezdeményezzen hivatalos tárgyalást az LMP-vel. A tárgyalások célja, hogy minél több körzetben lépjenek fel közösen a Fidesszel szemben, ezért a DK kész a kölcsönös visszalépésekre – hangsúlyozta.

Egy kérdésre válaszolva azt mondta, az LMP-vel csak úgy lehet megállapodni, hogy abban az MSZP is részt vesz, hiszen a DK és a szocialisták korábban már elosztották egymás között az egyéni körzeteket. Hangsúlyozta, nem szükséges mind a 106 körzetben megállapodniuk az LMP-vel, de 15-20-ban „ajánlatos lenne egy korlátozott együttműködés”. Egy újabb felvetésre azt felelte, a DK nem tud arról, hogy az LMP és az MSZP korábban tárgyalt volna hivatalosan a koordinációról.

Az LMP együttműködne az MSZP-vel és a Jobbikkal

A tájékoztatón Hadházy Ákos egy kérdésre megerősítette azt a sajtóinformációt, miszerint az LMP elnöksége megbízott egy delegációt, hogy választási együttműködésekről tárgyaljon az MSZP-vel és a Jobbikkal. Azt mondta: készek az együttműködésre, akár a visszaléptetésekre is, ha jó, hiteles jelölt van. Elmondta, hogy az együttműködéshez kongresszusi határozat is szükséges, a szerv összehívásához nyolc nap kell, egyelőre azonban azt nem kezdeményezték.

A Liberálisok szerint széles összefogás kell 

Az időközi polgármester-választás ellenzéki sikerének egyértelmű üzenete, hogyszéles körű összefogásra van szükség a demokrata oldalon – mondta Fodor Gábor, a Magyar Liberális Párt – Liberálisok elnöke. Az ellenzéki politikus felszólította a demokratikus ellenzéki pártokat, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket az együttműködéshez, vagyis állapodjanak meg egy közös miniszterelnök-jelöltben, országos listában és képviselőjelöltekben.

Hangsúlyozta, a Liberálisok az MSZP–Párbeszéd szövetséghez csatlakozva már megfeleltek a választói akaratnak, a DK-nak, az LMP-nek, az Együttnek. Fodor Gábor szólt arról is, a hódmezővásárhelyi választásnak szimbolikus jelentősége volt, hiszen a település „Lázár János városa”, ahol az elmúlt időszakban csak jobboldali polgármesterek dolgoztak.

Nyíregyháza, 2018. január 23.
Karácsony Gergely, a Párbeszéd társelnöke, az MSZP és a Párbeszéd miniszterelnök-jelöltje beszédet mond a Magyar Szocialista Párt (MSZP) Változás 2018 címû kampánykörútjának nyíregyházi állomásán a Váci Mihály Kulturális Központban 2018. január 23-án.
MTI Fotó: Balázs Attila

A vasárnapi hódmezővásárhelyi időközi polgármester-választást Márki-Zay Péter (független) 13 076 szavazattal (57,49 százalék) nyerte, Hegedűs Zoltánt, a Fidesz–KDNP jelöltjét, a város alpolgármesterét 9468-an (41,63 százalék), Hernádi Gyulát (független) 201-en (0,88 százalék) támogatták. A voksoláson a szavazópolgárok több mint 62 százaléka vett részt.

Folytatódik az alkudozás az ellenzéki oldalon

Újult erővel folytatódott az alkudozás és a vita az ellenzéki oldalon a hódmezővásárhelyi választás után. Szinte minden ellenzéki pártvezető az összefogás fontosságát hangsúlyozta, de közben bírálták is egymást: van, aki szerint az LMP erőtlen, az MSZP kieshet az Országgyűlésből, és az sem egyértelmű, hogy ki akar és ki nem hajlandó együttműködni a Jobbikkal.

 Hétfő délelőtt az mno.hu írt arról, hogy az LMP visszalépésekről tárgyalna, a Jobbikot és az MSZP-t is keresik. A cikkben az áll, hogy egy esetleges teljes ellenzéki koordinációt ugyanakkor hátráltathat, hogy az MSZP és a Párbeszéd nem igazán kooperálna a Jobbikkal.

Választási együttműködésről nem lehet szó a Jobbikkal – erről beszélt Karácsony Gergely. De a Jobbik sem akar tárgyalni az MSZP-vel.

Kép: Alfahír

Dúró Dóra szerint az MSZP-re adott szavazatok elvesznek. A jobbikos politikus szerint a szocialisták az Országgyűlésbe se jutnak be, így nincs értelme velük tárgyalni.

„Nem egy győzelemre esélyes pártról beszélünk, sőt, könnyen lehet, hogy az MSZP ki fog esni az Országgyűlésből a választás eredményeképpen” – nyilatkozta Dúró Dóra.

A jobbikos országgyűlési képviselő tovább is ment, szerinte az LMP sem jut be az Országgyűlésbe.

Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke a Jobbikkal való együttműködéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: vannak olyan kérdések a magánéletben és a politikában, amelyekre „igennel és nemmel egyszerűen nem lehet válaszolni”. Az LMP-vel Gyurcsány Ferenc is összefogna, csak utána tárgyalna az Együttel.

Szigetvári Viktor, az Együtt miniszterelnök-jelöltje arról beszélt, hogy velük mindenki jól járna, ahogy Juhász Péterrel az oldalán fogalmazott: náluk nyugalommal telibb, kompromisszumos párt nincs.

Kép: Napi.hu

Forrás: Hirado.hu, M1 Hirado