Az elmúlt időszakban megszaporodtak az adathalász-támadások. A módszer lényege, hogy a behatoló a számítógépek vagy okostelefonok segítségével megszerzi a tulajdonosok folyószámláinak jelszavát.

A kép illusztráció (Fotó: Shutterstock)

Binder István, a Magyar Nemzeti Bank szóvivője a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta, véleménye szerint azért próbálkoznak az ügyfél oldalról az adathalászok, mert tudják, hogy a banki rendszerek sokkal biztonságosabbak, a banki tűzfalakon lehetetlen az átjutás.

Kiemelte, megszaporodtak a bankszámlák elleni támadások, az adathalászok változatos módszerekkel szerzik meg az ügyfelek banki adatait. A leggyakoribb módszerek között van a bankok nevében küldött e-mailek, telefonos üzenetek, amelyekben

azt kérik a felhasználóktól, adják meg biztonsági kódjukat, illetve bizonyos személyes adataikat annak érdekében, hogy a továbbiakban is hozzáférhessenek a fiókjukhoz.

Vannak különböző adathalászok által létrehozott áloldalak is, amelyek hasonlítanak banki oldalakhoz, ezzel vezetik félre a figyelmetlen, gyanútlan ügyfeleket. A módszer lehetővé teszi, hogy az elkövető a megszerzett azonosító rendszerrel jogtalanul hozzáférhessen az ügyfél folyószámlájához és nevében bankügyleteket hajtson végre.

Az adathalászok kéretlen e-mailt küldenek a felhasználóknak, ebben található egy link, amelyre rákattintva a háttérben letöltődik egy program, és a számítógépen, telefonon tárolt adatokhoz azonnal hozzáférnek

– mondta.

Ellenőrizzük az telefonszámot és az e-mail-címet

Hozzátette, az adathalász-üzenetek felismerésére jó módszer, ha ellenőrizzük, hogy megszokott csatornán keresztül kaptuk-e az értesítést a banktól, illetve megegyezik az e-mail-cím, telefonszám a bank tényleges elérhetőségével.

Azt is kiemelte, az azonnali utalás nem jelent fokozott veszélyforrást. Ennek ellenére a Magyar Nemzeti Bank igyekszik minél szélesebb körben tájékoztatni az ügyfeleket az azonnali utalás esetleges kockázatáról, ezért is hoztak létre egy külön honlapot, ahol részletesen tájékoztatják az ügyfeleket.

Azon is dolgoznak – tette hozzá –, hogy legkésőbb december 31-ig bevezessék azt az európai uniós irányelvet, mely szerint a banki tranzakciókhoz minden esetben kapcsolódjon minimum kétlépcsős, független azonosítás.

Hangsúlyozta, ha rájövünk, hogy adathalászok áldozatai lettünk, azonnal tiltassuk le a bankkártyánkat, zároltassuk a számlánkat a banknál.

hirado, Kossuth Rádió, Hirmagazin.eu

ElőzőA 2021-es költségvetés fő célja a gazdaság újraindítása
KövetkezőPutyin pozíciója még erősebb, mint valaha
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza