Mi a véleménye magyar dolgozókról? Ezt kérdeztük Yamada Masahiro-tól, a Bridgestone tatabányai gyárának vezető tanácsadójától.
A japán abroncsgyártó cég központja négy éve hirdetett meg egy pozíciót vállalat európai, brüsszeli központjába, amelyet Yamada Masahiro is megpályázott, majd elnyert. Innen érkezett 2016-ban a Bridgestone Tatabányához, vezető tanácsadónak.
– A Bridgestone Corporation sok gyárában jártam már pályafutásom során, de annyi modern berendezést és gyártástechnológiát nem láttam még egy helyen, mint itt, vállalatunk tatabányai üzemében – mondja. – Természetesen nap, mint nap ismerkedtem az emberekkel, hiszen immár több mint 1.100 kollégánk van. Örülök, hogy érdekli az itt dolgozókat a japán kultúra és barátságosak velünk. Ez a mindennapokban is könnyebbé teszi a kapcsolatépítést és az együttműködést.
Fontos dologgal szembesült Tatabányán. Itt az emberek a szabályok mögé néznek, tudni akarják, miért jöttek létre ezek az intézkedések és mi az értelmük. Japánban egyértelmű, hogy a munkahelyen be kell tartani az utasításokat. A két dolog ugyanakkor nincs ellentétben.
– Számomra pozitívum, hogy a magyarok minden lehetőséggel élnek azzal kapcsolatban, hogy hatékonyabb, gyorsabb és komfortosabb legyen a munkavégzés, emellett pedig a magánélet és a munka harmóniájára is törekszenek – folytatja. – Nálunk, Japánban csak az utóbbi években kezdtünk el jobban odafigyelni erre. Globálissá vált a világ és vállalatunk, a Bridgestone is, így a különböző országok munkakultúráiból érdemes és lehet is olyan ötvözetet létrehozni, amely mindegyik kultúrából a legjobb elemeket tartalmazza. A mi hitvallásunk Japánban és itt a Bridgestone-nál is az, hogy tanuljunk másoktól és miközben tanítunk, átadjuk saját munkatapasztalatunkat.
Feltettük a kérdést: miben jók a magyar munkavállalók?
A válasz: miután megértik pontosan a feladatot és annak minden összefüggését, a magyar kollégák nagyon hatékonyan, gyorsan, kreatívan dolgoznak. Lelkes és pozitív a hozzáállásuk mindabban, amit magukénak éreznek, döntési helyzetekben pedig gyorsan és megfelelően reagálnak, és jó önálló döntéseket hoznak.
– Én magam is tipikus japán munkavállaló voltam 2014-ig – teszi hozzá – Mivel Japán szigetország, kevesebb lehetőségünk van más kultúrák képviselőivel kapcsolatot kialakítani és együtt dolgozni. Ezzel szemben Európában közel vannak egymáshoz az országok, könnyű a másik felfogásával találkozni, azt megismerni. Fontosnak tartom a tapasztalatszerzést, a folyamatos tanulást, és a multikulturális munkakörnyezetnek köszönhetően a globális menedzsment gondolkodásmódját is megtapasztalhattam.
Ezek alapján régi kollégáimmal is megosztom, mit lehetne másként, illetve hatékonyabban végezni. Mi japánok például elleshetnék a magyaroktól azt, hogy miként lehet az IT infrastruktúrát még jobban felépíteni és még hatékonyabban kezelni, pont úgy, mint itt, tatabányai üzemünkben. Én magam is tanácsokat adok és kapok, a kettőből pedig nekem is összeáll egy új gondolatsor a jövő gumiabroncs gyártásával kapcsolatban, és azoknak a magyar kollégáknak is, akikkel itt együtt dolgozunk. Összeadjuk a tudásunk hasznos, praktikus és hatékonyságot szolgáló elemeit, és ebből építkezünk tovább közösen.
A vezető tanácsadó az egyensúly megőrzésére hívta fel a figyelmet. Fontosnak tartom, hogy mindig csapatban gondolkozzunk, hiszen a döntések, az ötletek megvalósítása több tucat vagy akár több száz ember jövőjét is befolyásolhatja. Ebben a japán mentalitás átvételét javasolja: ők ügyelnek a pró és kontra érvek gondos számbavételére. Így kívánják elérni, hogy a Bridgestone gyárai világszerte és itt Tatabányán is egyre sikeresebbek legyenek.
Forrás: kemma.hu
Képek: www.ratlankiai.lt, bridgeaston.com