Forrás: MTI | 2015. 05. 08. 15:44:36
A Magyar Húsiparosok Szövetségének (Hússzövetség) elnöksége úgy látja: jó irányba tett fontos lépés a tőkehúsok áfájának 5 százalékra csökkentése.
A szervezet elnöksége ugyanakkor kifejezte reményét, hogy az állami költségvetés teherbíró képességének figyelembevételével, rövid időtávon belül, több hasonló intézkedést hoz a kormány a sertéshús-készítményekkel kapcsolatban éppúgy, mint más élelmiszerek tekintetében.
Az elnökségi vélemény emlékeztet: a sertéságazat a különböző típusú áfacsalásokkal leginkább érintett ágazatok közé tartozik. Ezért a tisztességes piaci verseny feltételei nem adottak a szektorban. A magyar húsipar meghatározó szereplőit tömörítő szakmai érdekképviselet az elmúlt évek során sokszor felhívta a figyelmet arra, hogy a csalások miatt kialakult piaci helyzet súlyosan sérti az adózó, teljesen legálisan működő vállalkozások érdekeit.
Ezért üdvözölte a Hússzövetség vezető testülete azt, amikor 2014-ben az élősertés és a félsertés áfája 5 százalékra csökkent. Az intézkedés pozitív hatását az ágazati adatok alátámasztják. A termékpálya azon részein, ahol az alacsonyabb áfakulcs van érvényben, a fehéredés egyértelmű jelei láthatóak. Növekedett a sertésállomány és annak nagysága a múlt év decemberében meghaladta a 3,1 milliót. Tavaly 8 százalékkal nőtt a levágott sertések száma – áll a közleményben.
A Hússzövetség szerint feltűnő, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai azt mutatják: a húsfeldolgozással és tartósítással foglalkozó vállalkozások teljesítménye több mint 10 százalékkal esett vissza a múlt évben. Az állatlétszám és a vágásszám növekedése melletti teljesítménycsökkenés magyarázata csak az lehet, hogy a tőkehús forgalmának jelentős része átcsúszott a szürke és feketepiacra. A korábban az élőállattal és a félsertéssel áfacsalást folytató bűnözői körök egy része ugyanis áttette tevékenységét a tőkehús piacára – vélekednek a Hússzövetségnél.
A piac tisztulása, a tisztességes verseny kialakulása alapvető érdeke az ágazat legális szereplőinek éppúgy, mint a fogyasztóknak. A Hússzövetség elnöksége azt reméli, hogy a sertéshús esetében alkalmazott 5 százalékos áfakulcs pozitív tapasztalatai azt eredményezik, hogy úgy a húskészítmények, mint más élelmiszerek esetében – az állami költségvetés teherbíró képességének erősödésével – a lehető legrövidebb időn belül hasonló lépésekre szánja magát a kormány – olvasható a közleményben.