Home Főhírek Gazdaság A hőség ára: most ég el egymillió tonna kukorica

A hőség ára: most ég el egymillió tonna kukorica

0
https://www.agrarszektor.hu

Napok alatt eloszlatta a kukorica-rekordtermésről szőtt álmokat a szokatlanul durva hőhullám, amely az országot sújtja. Bár a kukorica legsérülékenyebb időszaka, a virágzás már véget ért mire a kánikula megérkezett, a hőstressz így is sokat árt a növényeknek és lényegesen szerényebb terméskilátásokat vetít előre. Hogy pontosan mekkora lesz a kiesés, az a következő napok időjárásától függ: az egyelőre tartósnak ígérkező hőhullám nem sok jót ígér, de már egy kis csapadék is sokat enyhíthet a helyzeten. A szerencsésebb, dunántúli területeken ennek ellenére is hamarosan mínusz egy tonnát lehúzhatnak a gazdák a várt hektáronkénti hozamból. Ahol azonban eddig sem volt elegendő eső, ott nem sok kapaszkodó van: egy hektárra vetítve akár 2-3 tonna is lehet a hőség számlájára írható kiesés.

A szokatlanul enyhe tavasz miatt lényegében minden növény vegetációs ciklusa előbbre tolódott, így a kukorica legsérülékenyebb időszakának számító virágzás is jobbára mindenhol véget ért már. Ezt a szakaszt megúszták durva hőség nélkül a gazdák, vagyis nem állt elő az a pusztító helyzet, hogy a pollenek kiégtek a melegben.

A mostani hőség azonban így is nagyon rosszul érinti a kukorica terméskilátásait, amely országos szinten is egymillió tonna feletti kiesést szenvedhet el napokon belül. Mindez azért is különösen fájó, mert még egy-két hete is úgy tűnt, hogy a növény bőséges termést hozhat idén.

Egyértelműen negatív hatás

Gyakran úgy látjuk, hogy ha kapja a fejlődése során a csapadékot folyamatosan a növény, akkor egy kicsit idézőjelbe téve el is van kényelmesedve az ideális körülmények miatt. Majd amikor jön egy ilyen sokkhatás, akkor azt nehezebben tudja túlélni. Ha tehát egy kéthetes forróság jön, ilyenkor akármennyire vizes alulról a talaj, az felülről olyan szinten égeti a leveleket, hogy általában meg szokta sínyleni a termés

– fogalmazott a szakértő.

Emiatt szerinte biztosan rosszat tesz a kukoricának a mostani hőség, negatívan érinti a növény fejlődését a kánikula.

Arról, hogy a kiesés mekkora lehet, még korai lenne ugyanakkor nyilatkozni – vélekedett. Az időjárás-előrejelzések szerint mard a tartós hőség, ha így lesz, akkor egy-két hét múlva lehet biztosabbat mondani arról, hogy milyen károkat okozott a hőhullám a kukorica termését illetően.

Múlt héten még csúcstermést vártak

Mivel a szokatlanul enyhe tavasz miatt minden előbbre tart, mint szokásos években, ezért a virágzás már befejeződött néhány nappal ezelőtt. Akkor, vagyis a múlt héten még csúcstermést ígért a kukorica állapota nálunk, túlzás nélkül gyönyörű volt. Már akkor mondtam, hogy ha jön egy durva hőhullám, akkor jelentősen romolhat a kép, sajnos ez most így is van – mondta a szakember.

Ha olyan lesz az időjárás, amilyet mond a meteorológia, akkor nagyon nagy terméscsökkenés várható a következő két hétben. Ha marad a hőség, akkor ez nem is kérdés.

Szerényebb várakozások kellenek

A mostani hőhullám nagyon komoly stresszt jelent mind a napraforgónak, mind pedig a kukoricának. A korábbi optimista elképzeléseket tehát szerényebbekkel kell felváltani mindkét növény esetében – mondta a GOSZ (Gabonatermesztők Országos Szövetség) elnöke. Hozzátette: a kukorica virágzása már befejeződött, a kései fajták esetében is nagyjából már véget ért, vagyis a mostani hőség nem a megtermékenyülést rontja, hanem általában a növény fejlődésére van káros hatással.

200 ezer tonna mínusz naponta

Hozzávetőlegesen meg lehet becsülni azt is, hogy a kár mekkora lehet. Korábbi modellszámítások szerint ebben az időszakban minden hőségnappal közel 200 ezer tonnányi termésvárakozást lehet leírni országosan, vagyis ennyivel kevesebb terem majd, mint amennyi a hőhullám nélkül termett volna.

Becslésem szerint tehát gyakorlatilag ez a hőség körülbelül 200 ezer tonna kukoricát visz el naponta. A mostani előrejelzések szerint néhány napon belül meglehet az egymillió tonna, ha marad a kánikula, akkor a másfél millió tonna mínusz ahhoz képest, amennyi hőhullám nélkül lehetett volna.

Forrás nyomán

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás