Riasztották a Gripeneket!
A déli órákban Ausztria felől egy Boing 763-as személyszállító repülőgép lépett Magyarország légtérébe anélkül, hogy a légi irányítással rádiókapcsolatot létesített volna.
Ezért a kecskeméti légibázis állományába tartozó készenléti szolgálatot ellátó Gripenek riasztásra kerültek.
A 12 óra 15 perckor felszálló géppár megközelítette, majd vizuálisan azonosította a személyszállító repülőgépet, amely közben a rádiókapcsolatot helyreállította és végrehajtotta a kötelező bejelentkezését.
A polgári járművet a Gripen vadászrepülőnk Magyarország légterének határáig kísérte, ahol az 12:37-kor elhagyta az országot.
Kiadó: Honvédelmi Minisztérium
Röviden a Magyar Légierőről:
A Magyar Légierő (angolul Hungarian Air Force) a Magyar Honvédség része. Nemzetközi rövidítése: HuAF.
A Magyar Légierő feladata Magyarország légterének védelme és ellenőrzése különböző eszközökkel (harci repülőgépek, légvédelmi rakéták, radarrendszerek), valamint a Magyar Honvédség szárazföldi alakulatainak légi támogatása (harci repülőgépekkel és helikopterekkel), szállítása (szállító repülőgépekkel és helikopterekkel).
Légi technikáival (repülőgépek stb.), fegyvereivel, légvédelmi rakétákkal védi a magyar légtér sérthetetlenségét, a Magyar Köztársaság szuverenitását. Háborúban feladata védeni a magyar légteret a betolakodóktól, ellenséges erőktől, földi létesítmények, városok, stratégiai fontosságú területek védelme, szárazföldi csapatok légi oltalmazása, a légi fölény kivívása, ellenséges földi, és légi csapatok támadása. Ellenséges erők, területek, stratégiai fontosságú helyek bombázása, támadása.
Felségjelzés
A Magyar Légierő felségjelzése a szabványosított és megfelelő szélességű, magasságú és arányú, ék alakba foglalt nemzeti színek (RAL 3000 piros, RAL 9003 fehér, RAL 6002 zöld). A felségjel egyenlőszárú, fehér szegéllyel keretezett háromszög, amelynek magassága a háromszög alapjának kétszerese. A befogók mentén piros és fehér sáv húzódik, amelyek szélessége az alap egyhatod része. A háromszög maradék területe zöld színű.
Ilyen felségjelzéssel repültek a MiG–21-esek, Szu–22-esek, MiG–23-asok is 1991 után. Az utolsó géptípus a MiG–29-es, és a Jak–52-es, illetve L–39ZO Albatros volt, amely még ezzel a felségjelzéssel repült. 2006-tól a felségjelzésről eltűnnek a színek, és helyükre azok szürke árnyalatai kerülnek (RAL 3000 piros helyett RAL 7045 sötétszürke,RAL 9003 fehér helyett RAL 7047 világosszürke,RAL 6002 zöld helyett RAL 7046 sötétszürke. ). A magyar Gripenek már ilyen felségjelzéssel repülnek. A többi alakulat eszközein (helikopterek, harckocsik, harcjárművek stb.) megmarad a piros, fehér, zöld ék (kisebb mint a repülő eszközöknél), mint felségjelzés.
A felségjelzést 21/1998. (XII. 21.) HM rendelet szabályozza.
MiG–21-től a Gripenig
1999. március 16-ától Magyarország tagja az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének. Ezzel végérvényesen megindult a haderő és benne a légierő átalakítása. Kisebbé, olcsóbbá és hatékonyabbá tétel lett a fő cél. Ezért több, ekkorra már elavult repülőgépet vont ki a HM a hadrendből. Ezek a MiG–21, a MiG–23 és a Szu–22 típusok. Utóbbit kivonásuk előtt előbb nagyjavították. Még a délszláv háború idején, 1993-ban érkezett az orosz államadósság fejében 28 db MiG-29, de ahogy ezek megérkeztek, már látszott, hogy nem a MiG–29-es a hosszútávú megoldás. Érkeztek ezután Magyarországra a külföldi cégek, és olyan gépeket ajánlottak, mint az F–16-os, F/A–18 Hornet, Mirage 2000–5. Tervben volt a meglévő MiG–21-es állomány modernizálása, izraeli segítséggel. A Nemzetbiztonsági Kabinet 2001 februárjában döntést hozott 24 db használt F–16-os lízingjéről, de ez szeptember 10-én módosult, a „gazdasági szempontból kedvezőbb”svéd ajánlat irányába, a Gripenek felé, amelyből mindössze 14 db-ot rendelt az ország. A „csak” 14 db-os gépmennyiséget annak magasabb műszaki-technológiai színvonalával indokolták: a Gripen erős fegyverzetű, negyedik generációs, több célú (vadász, támadó, felderítő) gép, mely akár 60 km-rel hamarabb észlel egy MiG–29-est, mint az őt, köszönhetően kis méretének. Így kb. 28, korábban használt gép feladatát tudja ellátni ez a 14 gép. 28 db MiG-29-esből 2002-től már csak 14 volt rendszerben, és ezeket is 2006-tól folyamatosan váltották le a negyedik generációs több feladatú svéd Saab JAS 39 Gripenek. Bár utólag világossá vált, hogy a tizennégy gép csak a nemzeti légtérvédelmi feladatokat képes ellátni (mennyiségét tekintve), és több gép szükséges a NATO, illetve a missziós feladatok ellátásához, ezért valószínűleg a jövőben 1 század, de minimum 6-8 gép beszerzését tervezik. A Gripenek eredendően csak a svéd igényeket elégítették ki, ennek változása érdekében a JAS 39 A/B Gripenekből kialakították a magyar, illetve NATO igényeket is kielégítő Saab JAS 39 Gripen EBS HU(EBS HU: Export Basic Standard for Hungary) változatokat. Ennek is két változatát, az egyszemélyes C változatot, és a kétszemélyes, harci-gyakorló D változatot. A D változat is képes harci alkalmazásra, annyi különbséggel, hogy a D változatnak nincs fedélzeti Mauser BK-27 gépfegyvere. Magyarország Litening III típusú lézeres célmegjelölő konténert rendelt Izraeltől, amelyeket 2009 áprilisban rendszerbe is állítottak. A Gripen-század 2009. január 1-jétől ad váltott készültséget a MiG–29-esekkel, majd 2011. január 1-jétől véglegesen átveszik az ország légtérvédelmét. A honvédség 2003 augusztusa óta a típusátképzést megkönnyítendő, 2 db L–159 ALCA két- (B) és együléses (A, osz. 6006, 6007) kiképzőgépet bérel a Cseh Légierőtől.
Magyar Légierő alakulatai
- MH 59. Szentgyörgyi Dezső repülőbázis (Kecskemét)
- 1. „Puma” Harcászati repülőszázad
- Szállító repülő század
- MH 86. Szolnok Helikopter Bázis (a 2004-ben megszűnt MH 87. Bakony Harci Helikopter Ezred és MH 89. Vegye Szállítórepülő Ezred jogutódjaként létrejött és a 2007. március 1-jén megszűnt MH 86. Szolnok Helikopter Ezred jogutódja) (Szolnok)
- Szállítóhelikopter zászlóalj
- Vegyes kiképző repülőszázad
- MH Pápa Bázisrepülőtér (Pápa)
- Nehéz Légiszállító Ezred (Heavy Airlift Wing)
- MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred (Győr)
- 1. Légvédelmi rakétaosztály
- 2. Légvédelmi rakétaosztály
- Vezetési zászlóalj
- Logisztikai zászlóalj
- MH 54. Veszprém Radarezred (Veszprém)
- MH Légi Vezetési és Irányítási Központ (Veszprém)
- Légi Hadműveleti Központ
- Katonai Légiforgalom Szervezési Központ
- Légi Irányító Központ
- Meteorológiai Központ
- Kiképző Tartalék Irányító Központ (Kecskemét)
- MH Légijármű Javítóüzem (Kecskemét)
Forrás: wikipedia
Képek: HTKA, IHO, – Hungarian Mi-17,