5.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeFőhírekBelföldi hírekA Himalája királynője is látható volt az idei orchideakiállításon

A Himalája királynője is látható volt az idei orchideakiállításon

A Magyar Orchidea Társaság szervezésében ismét szebbnél szebb virágokban gyönyörködhettünk az Orchidea és Bromélia Kiállításon, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban, a november 13. napjával zárult 4 napos rendezvényen!

 

A több száz virágzó, sokszínű, illatos orchidea mellett a Cymbidium nemzetséget is bemutatták. Valamint távoli leszármazottait, a színes, nagyvirágú Cynbidium hibrideket, és sok – már lakásban is tartható és virágoztatható – kis termetű, csüngő virágzatú új nemesítéseket is.

Erről az orchidea nemzetségről maradt fenn kétezer évvel korábbról az első írásos forrás, amely bizonyítja, hogy példányait már akkor is ismerték és termesztették a Távol-Keleten.

A Cymbidiumok (magyar nevükön: csónakorchideák) nem csak cserepes virágként, hanem vágott virágként is népszerűek voltak az ókorban. A hosszú virágszárak a sok nagy, színes és illatos virággal a vázákban is sokáig nyílnak, és szépségük miatt már akkoriban is kedvelték őket.

Hírnevüket bizonyítja egy középkori monda

A japán császár felesége hosszú idő óta meddőséggel küzdött. Egy napon a kertész néhány szál Cymbidium ensifoliumot tett a vázába, amely a császári pár hálószobájában állt.

A császárné megcsodálta e szép növényt és mélyen beszippantotta finom illatát. Ettől a meddősége megszűnt, és 13 egészséges gyermeknek adott életet az évek során.

Ez csak egy szép legenda, de az írásos források tanúskodnak arról, hogy a Cymbidiumot mint gyógynövényt már a középkorban is használták különféle betegségek gyógyítására.

Mint általában minden orchideafaj, így a Cymbidiumok is a nemesség, a gazdagság és a szépség megtestesítői is voltak az elmúlt korokban.

A magyar növénykedvelő közönség először vágott virágként, átlátszó dobozkákban találkozhatott velük, a ’80-as évek során, majd később megjelentek a virágpiacokon maguk a növények is, hosszú leveleikkel és még hosszabb virágszáraikkal.

Kezdeti népszerűségüket beárnyékolta az a tulajdonságuk, hogy télen hűvös, világos helyet kedvelnek, amit a lakásokban többnyire nem lehet biztosítani számukra, így a virágzás a legtöbb esetben elmaradt.

A nemesítők több évtizedes munkájának eredményeként létrejöttek olyan új hibridek, amelyek hasonlóan szépek, illatosak és színesek, mint elődeik, de tartásuk lényegesen könnyebb.

Forrás: mezogazdasagimuzeum.hu

Képek: szeretlekmagyarorszag

 

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem