Javában tombol az influenzajárvány hazánkban: egy hét alatt 180 ezernél is többen fordultak orvoshoz influenzaszerű, légúti fertőzésre utaló tünetekkel. Mik a tünetek, s mit tehetünk a gyorsabb gyógyulás, illetve a fertőzés kivédése érdekében? Dr. Kiss Csaba háziorvost kérdeztük.
Mik az első tünetek?
– Általában hirtelen kezdődő rossz közérzet, magas láz, levertség, fejfájás, izomfájdalom, de egyéb légúti tünetek is jelentkezhetnek, így száraz köhögés torokfájás.
Tudhatjuk-e biztosan valamiből, hogy nem Coviddal van dolgunk?
– A tünetek alapján nem lehet biztosan elkülöníteni az influenzát a Covidtól, sem az egyéb vírusos fertőzésektől. Immunerősítésre, pihenésre, illetve tüneti kezelésre van szükség. Ha súlyos tünetek jelentkeznek, akkor szoktak tesztet is csináltatni.
Mik lehetnek ezek a súlyos tünetek?
– Aluszékonyság, nagy fokú levertség, fulladás, nehéz légzés, tüdőgyulladásra utaló erős köhögés, esetleg véres köpet. De szerencsére ilyesmi viszonylag ritkán fordul elő.
Mennyi idő lehet az influenza lefolyása?
– Néhány naptól egészen két hétig is eltarthat, de azt gondolom, általában egy hét alatt kiheverhető.
Mit tehetünk a gyógyulásért?
– A legfontosabb a pihenés, a folyadékfogyasztás, illetve az immunrendszer támogatása. Ezen kívül gyógyteák fogyasztását szoktam javasolni, például az orvosi zsálya kifejezetten hasznos gyulladáscsökkentő.
Érdemes felvenni a védőoltást?
– Igen, abszolút. Érdemes minél hamarabb felvenni, mert az oltásnak közel 2 hétre van szüksége, hogy kifejtse a hatását.
Mivel erősíthetjük meg az immunrendszerünket télire?
– A D-vitamin pótlása nagyon fontos ebben az időszakban, én azt gondolom, azok számára is, akik éppen nem betegek, felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt. Emellett a rendszeres testmozgás, illetve a mediterrán jellegű étkezés is jót tesz. Érdemes kerülni a dohányzást, illetve jó időben minél többet tartózkodni a szabadban, lehetőleg nem városi környezetben, hanem olyan helyen, ahol alacsony a szállópor koncentrációja.