7.3 C
Budapest
2024. március. 29. péntek

A hátfájás okai

Fáj a hátad? Sokunknak fáj. Amellett hogy tornázni járunk, csontkováccsal vagy masszőrrel „orvosoljuk” a problémát, érdemes volna megtudni, melyek is a legfőbb okok, amik a hátfájáshoz vezetnek.

A hátfájás okai
kép: gerincklinika.hu

Mivel hátfájdalomnak számos kiváltó oka lehet, a legfontosabb, hogy – akár ortopéd- vagy reumatológus orvossal együttműködve – pontosan meghatározzuk a fájdalom okát és ennek megfelelően kiválasszuk a legoptimálisabb segítő kezelést.

1 – Életforma és helytelen testtartás

Nem kell az irodai széket vagy a tegnap esti edzést szidnunk, ha fáj a hátunk vagy alig tudjuk emelni a térdeinket – lehet, hogy a ruhánk tehet mindenről. A hátunkon érezzük először a mindennapok megterhelő következményét is. Az elmerevedett, görcsös izmokat és a fájdalmas mozdulatokat. Még a leghétköznapibb tevékenységek is fokozott igénybevételt okozhatnak, ha meg megfelelő technikával végezzük őket, akár a kertészkedéstől, a biciklizéstől vagy a pakolástól is kialakulhat hátfájdalom. Ha pedig már kialakult, az emiatti kényszertartások csak fokozzák a fájdalmat. Az ülőmunkát végzők és a tanulók helytelen testtartása is vezet hosszútávon elváltozásokhoz és fájdalomhoz, amelyek szakember közreműködésével megszüntethetők.

2 – Stressz

Stressz hatására bizonyos izmok, főleg a nyak vállöv körül megfeszülnek. Tartós stresszhelyzetben ez a feszülés állandóvá válik, az izmok nem tudnak ellazulni. Ez pedig nem csak kellemetlen érzéshez, fájdalomhoz vezet, de az izomegyensúly felborulása miatt hatással lesz a hátunkra, így az egész gerincünkre is. A mozgás amellett, hogy segít levezetni a stresszt, visszaállítja a helyes egyensúlyt, speciális gyógytorna gyakorlatokkal pedig megtanulható az izmok nyújtása is.

3 – Mozgáshiány

Ma jobbára autóval közlekedünk, ülünk a munkahelyükön és a kikapcsolódás is ülve történik, ami a törzsizomzat gyengüléséhez ezen keresztül pedig a hát fájdalmához vezethet. Sokan azt gondolják, hogy a hátfájdalommal élőknek nem szabad mozogniuk, holott ennek az ellenkezője az igaz. Amikor már túl vagyunk a fájdalom akut szakaszán, belekezdhetünk a hát, a has és a lábak kíméletes edzésébe, és néhány nyújtó gyakorlatba. A szakember által megfelelően összeállított gyakorlatok ugyanis nem csak a fájdalmat enyhíthetik, hanem meggyorsítják a felépülést, védenek az újabb sérülések ellen és csökkentik a problémából eredő esetleges rokkantság esélyét.

4 – Idősödés

A korral az ínszalagok megvastagodnak és zsugorodnak – és ez csak egy része azoknak a változásoknak, amelyek történnek velünk, ahogy idősödünk. Ezek a gerincben bekövetkező változások pedig olyan dinamikai elváltozásokhoz vezethetnek, amelyek károsodást okozhatnak a porckorongon – a gerincfájdalom, zsibbadás, és gyengeség tüneteit produkálva.

5 – Sérülések és balesetek

A sportsérüléseket általában egy hirtelen mozdulat vagy rosszul kivitelezett mozgás eredményezi. Egy balesetben is elrepedhet vagy eltörhet a gerinc. Kisebb mikrorepedések keletkezhetnek a rendszeres ütközéssel, rázkódással járó sportok közben, például ha kemény talajon futunk, vagy teremben végzünk labdajátékokat, aerobicot stb. Az ilyen jellegű sérülések a csontritkulás miatt idősebb korban gyakoribbak. Bármilyen sérülésről is van szó, minél előbb forduljunk orvoshoz!

+1 – Elhízás

A túlsúly, főleg a hasi típusú elhízásnál jelentősen terheli a deréktáji gerincet, túlfeszíti és ezáltal megterheli az izomzatot és a szalagokat. A felesleges kilók a hátfájáson kívül hozzájárulnak sok egyéb betegség kialakulásához. Éppen ezért ebben az esetben is elengedhetetlen a megfelelően kialakított mozgásprogram.

 

Forrás: Egészség.hu

Most népszerű

Hasonló hírek

weblap4u banner
securiton-tűzvédelem