A „Makozilla” keresése – a nagyméretű makócápák a Csendes-óceán északi részén..
Egy évtizeddel azután, hogy a "The Beast"-nek nevezett hatalmas makócápát elkapták Kalifornia partjainál, a szakértők hatalmas rokonai után kutatnak.
2013-ban Dél-Kalifornia halászai egy hatalmas, 11 láb hosszú (3,3 méter) makócápát fogtak ki. Az 1300 fontot (590 kilogrammot) meghaladó súlyú állatot – a "Fenevad" névre keresztelték, mert hatalmas károkat okozott a hálóban, ugyanis a cápa szétverte a hálót úgy, hogy maga belegabalyodott, viszont a háló teljes zsákmánya így ki tudott úszni a fogságból. Ez volt az egyik legnehezebb makócápa volt, amelyet valaha is feljegyeztek. Az elmúlt években a kaliforniai partok mentén fókákat találtak olyan sebekkel, amelyek arra utalnak, hogy 3,6 méternél hosszabb, rövidúszójú makócápák (Isurus oxyrinchus) támadták meg őket, és voltak olyan esetek is, amikor fürdőzőket, sportolókat támadtak meg, vagy ilyesztettek meg cápák, korábbi sérülésekből arra következtettek, hogy ez az állat vagy ezek az állatok hatalmas, hatalmasabb makócápák, mint az egy évtizeddel ezelőtt kifogott cápa. A National Oceanic and Atmospheric Administration szerint a rövidúszójú makók átlagosan 7 láb (2,1 méter) hosszúra nőnek, azonban sokkal nagyobbak is lehetnek. Az 1950-es években Törökország partjainál a halászok több mint 5,8 méter hosszú makót fogtak ki. A röviduszonyú makócápa (Isurus oxyrinchus) a porcos halak (Chondrichthyes) osztályának heringcápa-alakúak (Lamniformes) rendjébe, ezen belül a heringcápafélék (Lamnidae) családjába tartozó faj.
Miben különbözik a fehér cápától?
A fehér cápa (Carcharodon carcharias) a porcos halak (Chondrichthyes) osztályának heringcápa-alakúak (Lamniformes) rendjébe, ezen belül a heringcápafélék (Lamnidae) családjába tartozó Carcharodon porcos halnem egyetlen élő faja és egyben a típusfaja is. Az embereket ért támadásai miatt ragadványneve a „fehér halál”.
A legmagasabban fejlett húsevő cápák közé tartozik, legelső képviselői körülbelül 16 millió évvel ezelőtt, a miocén időszak végén jelentek meg a Csendes-óceán északkeleti területén. A fehér cápa a legnagyobb, ragadozó életmódot folytató porcos hal, és a Földön ezt tekintik az emberre nézve a legveszélyesebb cápafajnak.
A Föld összes óceánjában megtalálható, és elsősorban a part menti részeket kedveli. Főleg a méretéről híres. A fajon belül, a nemek között jelentős nemi kétalakúság van; a legnagyobbak egyes kifejlett nőstények, amelyek elérhetik a 610 centiméteres hosszúságot és az 1905–2268 kilogrammos testtömeget. Azonban az átlagos fehér cápa ennél kisebb, a hím általában 335-396 cm, míg a nőstény 457-488 cm. Egy 2014-ben végzett kutatás szerint élettartama akár 70 év is lehet; ez jóval több, mint azt korábban gondolták. Ezzel az élettartammal a legidősebb kort megélő porcos halak rekordere volt, amíg fel nem fedezték, hogy a grönlandi cápa 400 évet is élhet, amivel a gerincesek között is megdöntötte a csúcsot. A 2014-es kutatásból kiderült az is, hogy a hím körülbelül 26, míg a nőstény 33 évesen válik ivaréretté. Nagy mérete ellenére viszonylag gyors, hiszen rövid távon akár 56 km/h sebességgel is tud úszni.
A kardszárnyú delfinen (Orcinus orca) kívül – az embert nem számítva – a fehér cápának nincs más természetes ellensége. Az eddigi ismeretek szerint, manapság a szóban forgó cápa a legnagyobb ragadozóhal és a tengerben élő emlősök a táplálékállatának számítanak. A tengeri emlősökön kívül halakkal és madarakkal is táplálkozik. A Carcharodon cápanem utolsó életben maradt képviselője, melyet a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) világszerte sebezhető fajnak minősít, továbbá a Washingtoni egyezmény (CITES) 2. listájában, a veszélyeztetett fajokról szólón is szerepel.
Peter Benchley Cápa (Jaws (wd)) című regényében, amelyből Steven Spielberg rendezésében forgatott híres film, a A cápa (Jaws) készült, ezt az állatot „vérszomjas emberevőként” mutatták be. Az ember azonban nem jellemző táplálékforrása, bár ennek némileg ellentmond, hogy a nem provokált cápatámadások többségéért a fehér cápa a felelős, és az embert ért cápatámadásokban is a legtöbbször ez a cápafaj az érintett.
A makócápák bemutatásáról most egy cápíhét indul:
A cápahét új „Makozilla” című műsorában Craig O'Connell cápabiológus és a vadvilág műsorvezetője túlméretezett makókat keresett, hogy megtudja, csak egy cápa nőtt-e mamutméretűre, vagy a Csendes-óceán északi populációjának egyedei mostanra nagyok. nagyobbak, mint egykor voltak.
– Vannak még abszolút masszív makók, és hogyan kapcsolódnak egymáshoz?. – Ez egy bizonyos makos család, vagy ez Kalifornia partjainál az egész lakosságra jellemző?
Kísérletsorozaton keresztül a csapat harapáslenyomatokat gyűjtött a csaliról, és megmérte az állatokat, amint azok a csónak mellett úsztak. Az egyik cápa legalább 12 láb (3,7 m) hosszú volt, míg a harapásnyomok elemzése azt mutatta ki, hogy egy másik legalább 4,3 méter hosszú volt.
Az utolsó teszt során szövetmintákat vettek egy másik 12 méteres makóból. Ezt aztán összehasonlították a "The Beast" DNS-ével és egy másik nagy makóval, amelyet évekkel korábban fogtak.
Az eredmények azt mutatták, hogy a cápák rokonságban álltak egymással, de nem volt világos, hogy milyen szoros rokonságban állnak egymással, vagy hogy közvetlen leszármazottai-e. A csoport szerint a populáció közötti beltenyésztés magyarázatot adhat a kapcsolatra.
Források: Fergusson, I., Compagno, L.; Marks, M.: 'Carcharodon carcharias in IUCN 2012. IUCN Red List of Threatened Species, Vers. 2009.1. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, 2000. (Hozzáférés: 2009. október 28.) (Database entry includes justification for why this species is vulnerable);
Gottfried, M. D. (2001). „An associated specimen of Carcharodon angustidens (Chondrichthyes, Lamnidae) from the Late Oligocene of New Zealand, with comments on Carcharodon interrelationships”. Journal of Vertebrate Paleontology 21 (4), 730–739. o. DOI:[0730:AASOCA2.0.CO;2 10.1671/0272-4634(2001)021[0730:AASOCA]2.0.CO;2];
http://www.fishbase.org/summary/Isurus-paucus.html - Fishbase;
https://www.livescience.com/animals/sharks/hunting-for-makozilla-the-supersized-mako-sharks-in-the-north-pacific?utm_term=4A639AF3-512B-4107-91ED-9DAF57049940&lrh=d3a4a81a7d763e4534c84d055f6fbb7fae6976d6b7a7478f722a49f498018e2f&utm_campaign=368B3745-DDE0-4A69-A2E8-62503D85375D&utm_medium=email&utm_content=3E99E1F6-F179-4800-851A-21AA83C339C4&utm_source=SmartBrief;
Hirmagazin.eu