A hagyományos magyar esküvő menete

Egy menyasszony soha ne viseljen gyöngyöt az esküvője napján, és előtte való nap soha ne nézze meg magát a tükörben úgy, hogy rajta van a menyasszonyi ruhája. Miért? Mert a magyarok hisznek néhány esküvői babonában. Míg az első könnyeket és szívfájdalmat okoz a házasságban, addig a másik balszerencsét jelent. De érdemes a szertartásból kilépő párt rizzsel megdobálni, és hajadonként a menyasszonyi csokrot elkapni.

Hangosak és díszesek, de tele van élettel és szeretettel!

„Ahány ház, annyi szokás” – szól a közismert mondás, ami egy esküvő alatt sokszorosan igazzá válik. A hagyományos magyar esküvők gazdag múltra tekintenek vissza, ezért úgy gondoltunk, hogy összegyűjtjük azokat a szokásokat, amelyek régen jellemezték az esküvőket, de a párok most is előszeretettel becsempészik a nagy napba. Mindezek tökéletesen passzolnak egy esküvőhöz, jól tudják ezt a szolgáltatók is. Ezért van az, hogy minden minőségi esküvői ruhaszalon rendelkezik hozzá illő ruhával, de a vendéglők is felkészültek a laktató és ízletes hagyományos ételek elkészítésére.

Az esküvő központi szereplője

A menyasszonyok szeretnek bonyolult hímzéssel és csipkével díszített fehér ruhát viselni a nagy napon, amit hagyományos ékszerekkel díszítenek. Gyakran viselnek fátylat, virágkoszorút vagy díszes tiarát. Az ilyen darabokat jellemzően bonyolult minták jellemzik, gyakran a természet és a folklór ihleti.

Vőlegény öltözéke

A vőlegény jellemzően háromrészes fekete vagy sötétkék öltönyt visel fehér inggel és kontrasztos nyakkendővel. A menyasszony szinte mindig ad neki egy boutonniere-t kiegészítőt, ami összhangban van a csokrával.

Ropogós zene, ami a hangulatért felelős!

A zene minden magyar esküvői fogadás elengedhetetlen kelléke. Míg régen kizárólag élő zenekar jöhetett szoba, manapság egyre inkább felváltja ezt a DJ, még egy ízig-vérig magyar esküvőn is.

Az ajándékozás öröme

Régen a vendégek ajándékkal segítették az ifjú párt közös életük megkezdésében, ma már inkább pénzt adományoznak. Viszont most is gyakori, hogy a párok konyhai eszközöket és egyéb hasznos tárgyakat, például törölközőket vagy ágyneműgarnitúrákat kapnak, ezzel kívánva szerencsét közös útjukhoz.

A menyasszonytánc

A „pénztáncnak” is nevezett menyasszonytáncot hagyományosan az apa, vőfély vagy ceremóniamester hirdette meg, hogy „eladó a menyasszony”, miközben a háttérben magyar zene vagy keringő szól. Egy vödröt vagy egy kalapot fogott, hogy pénzt gyűjtsön az összes vendégtől, hogy „fizessen” azért a kiváltságért, hogy táncolhasson a menyasszonnyal néhány másodpercet.

Az a vadító piros ruha!

Éjfél után jellemzően a menyasszony ruhacserére indul, a fehéret a „piros ruha” néven ismert hagyományos népi viseletre cseréli le. Pirosba öltözve jön vissza, mint az „új nő”, aki készen áll a házasélet fortélyaira.

ElőzőEldőlt! A remeklő City 3–0-ra legyőzte a Bayern Münchent!
KövetkezőMagyarországi intézmény elleni szankciókat jelentett be az amerikai nagykövet
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza