Gyöngyös — Az egész országot megrázta a hír, hogy egy gyöngyösi házaspár halálra éheztette másfél éves kislányát, Kiarát.
Mint arról a Blikk is többször beszámolt, az apa, K. Gusztáv azt állította, hogy szinte mindig dolgozott, a felesége, Médea dolga volt ellátni a gyerekeket. Kiara azonban csontsovány volt és éhen halt 2016. május 19-én, a nővérét pedig azonnal kiemelték a családból. Az anyát jogerősen 18, az apát pedig 15 év börtönbüntetésre ítélték.
– Három éve, hogy Kiara nővére nevelőszülőhöz került, eddig minden második szombaton látogathattam őt – mondta a Blikknek Irénke néni (83), a kislány nagymamája.
– Az unokám a közeli kisvárosban református iskolába jár, mellette táncolni, úszni, lovagolni tanul. Valamennyi látogatás ünnep a számunkra, alig várjuk a találkozást. Azonban hétfőn a gyámhatóság közölte, hogy többet nem látogathatom meg a kis unokámat. Erzsike, az unokám jelenlegi nevelőszülője elárulta, hogy örökbe akarják őt adni, s akár külföldre is elkerülhet. Ez azt jelenti, hogy akkor sem én, sem a fiam soha többé nem láthatjuk őt. Erről még a szüleit sem értesítették, de ha megtudják, nagyon felzaklatja majd őket. Szerintem a börtönben az tartja életben őket, hogy odakint a kislány vár rájuk. A családból senki sem támogatja, hogy az unokánkat idegen ember vegye magához.
Irénke néni pár napja írt egy kérelmet, hogy szeretné örökbe fogadni az unokáját, amit a gyámhatóság a korára hivatkozva visszavonatott vele. Ezt hallva előbb a kislány mostohabátyja, Ádám (21), majd az Aszódon gimnáziumba járó, kollégiumban lakó 17 éves mostohanővére döntött úgy, hogy magához venné a lányt.
– A fiam nagyon számít rá, ha kijön, ő neveli majd fel a kislányát. Az ügyét hamarosan tárgyalja a Kúria, remélem, azután szabadlábra is kerül – mondta Irénke néni.
Mit mond a szabály?
A törvény szerint nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, aki a szülői felügyeletet megszüntető jogerős bírósági ítélet hatálya alatt áll. Szintén nincs szükség annak a szülőnek a hozzájárulására, akinek intézeti nevelt gyermekét a gyámhatóság örökbefogadhatónak nyilvánította. Az örökbefogadó és a gyerek között legfeljebb 45 év lehet a korkülönbség, a törvény azonban lehetőséget ad a gyereknek, hogy tartsa a kapcsolatot a nagyszülővel.