A gyenge európai termés miatt nagy az igény a magyar étkezési és ipari almára egyaránt, ezért az árakat alapvetően befolyásolja, hogy mennyi lesz az export. A magyar termés is jóval alatta marad a tavalyinak, így elkerülhetetlennek látszik az alma fogyasztói árának 10-15 százalékos emelkedése.

Az idei almatermés jócskán alulmúlja a tavalyi 472 ezer tonnát, hiszen 330 ezer tonna (plusz-mínusz 10 százalék) szüretelhető mennyiség várható – közölte előrejelzését a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet. Ezzel Magyarországon is az elmúlt tíz év második leggyengébb termése várható a 2022-es 280 ezer és a 2020-as 398 ezer tonna után. Sok függ azonban még az időjárástól, így a ténylegesen betakarítható mennyiséget az fogja meghatározni. Erre annál is érdemesebb tekintettel lenni, mert a korábbi FruitVeB-prognózisokhoz képest öt évből három-négyben a szezon elején prognosztizáltnál kevesebb termett. Így most jó esetben a 350 ezer tonnát is meghaladhatja a termés, de rossz esetben nem fogja elérni a 300 ezer tonnát sem.

alma_MAR_0003, alma
Kevesebb alma terem idén / Fotó: Mártonfai Dénes

Az étkezési alma termése kismértékben marad el a tavalyi szinttől, az ideiből várhatóan mintegy 90-100 ezer tonna lehet a piacra kerülő mennyiség. Az ipari alma terméscsökkenésének mértéke viszont jóval nagyobb, 230-240 ezer tonna ipari almára számítanak. 

Idén minden kultúrában jóval korábbi az érés az almánál: az öntözött, jéghálós ültetvények mintegy két héttel, az öntözetlen, főleg ipari célúak pedig körülbelül három héttel járnak előrébb. 

Az aszály és a hőség miatt a gyümölcsméretek is elmaradnak a szokásostól. 

Videó

Bezavart az időjárás

A FruitVeB szerint az idei gyenge hazai almatermés több okra vezethető vissza. Részben szerepet játszik a tavalyi relatíve jó termés, ami miatt a fák leterheltebbek voltak, ez pedig a kevésbé jó kondíciójú ültetvényeken idén egy eleve gyengébb virágzásban és termésben ütött vissza. Ezenkívül az is tetemes terméskiesést okozott, hogy az időjárási károk szinte mindegyike hatással volt az almaültetvényekre:

  • A március–április aszályos volt.  
  • Ugyanebben az időszakban több alkalommal alakultak ki erősebb éjszakai lehűlések.
  • A virágzás után hűvösebb, csapadékos, fényszegény időjárás uralkodott, ami kedvezőtlenül hatott a terméskötődésre. 
  • Május és június első fele csapadékos volt, ami kedvezett a varasodásnak, így a termés egy része étkezési helyett csak ipari minőségű lett.
  • Május–júniusban az átlagosnál sokkal nagyobb területen és intenzitással érték kisebb-nagyobb jégverések az almaültetvényeket.
  • Júniustól gyakran alakultak ki kánikulai hullámok, erős aszállyal és UV-sugárzással, ezek pedig az öntözetlen ültetvényeken és a homoktalajokon nagyon erős napégési károkat okozhatnak.
  • Idén korán beindult egy erősebb mértékű terméshullás. 

Ezek a növényvédelmi és időjárási problémák részben a termésmennyiséget csökkentik, vagy az alma minőségi besorolását rontják. A FruitVeB szerint ha 10-20 ezer tonna további almamennyiség az étkezésiből az ipari szegmensbe kerül, az számottevő kiesés az étkezési piacunkból, ám nem növeli döntő mértékben az iparialma-árualapot.

Hiány Európában is

Az európai előrejelzéseket is figyelembe véve az almaágazatban mind EU-s, mind hazai szinten egyértelműen keresleti piacra lehet számítani, az étkezési és ipari szegmensben egyaránt. Az EU almatermése mindössze 10,2 millió tonna, ami egymillió tonnával marad el az egyensúlyi mennyiségtől. A várt 3,8-3,9 millió tonna ipari alma és 6,3-6,4 millió tonna étkezési alma sem elegendő teljes mértékben a piaci igények fedezéséhez.

A magyarországi étkezésialma-fogyasztás 110 ezer tonnára becsülhető, így a várt 90-100 ezer tonna terméssel mintegy 10-20 ezer tonna hiányzik a belföldi kereslet kielégítéséhez. Ezt importból pótolhatja a piac, de a behozatalra valószínűleg szezon végén, a jövő tavaszi időszakban kerülhet sor. Az is valószínűsíthető, hogy 

az európai hiányhelyzet miatt az importalma sem lesz olcsó.

A hazai iparialma-szegmensben sokkal nagyobb a hiány mértéke: a hozzávetőlegesen 400 ezer tonna feldolgozókapacitásunk mindössze 55-60 százalékára van elegendő nyersanyag – ami persze csak akkor igaz, ha egyetlen tonna ipari almát sem fogunk exportálni, ami ebben az évben szinte kizárt.

Sokaknak kell a magyar alma

A lengyelek, az osztrákok és a csehek intenzív érdeklődést mutatnak a magyar étkezési almára, ami felfelé húzhatja az árakat. Ha a hazai TÉSZ-ek és kereskedők nem tudják a lépést tartani a külföldi árakkal, nagy az esély arra, hogy jelentős mennyiségű étkezési almát kivisznek az országból. Ausztriában és Csehországban mintegy 200 ezer tonna alma hiányzik a piacról, ami a magyar étkezésialma-termés duplája, a lengyel kereslet pedig nagyságrendekkel nagyobb, mint a teljes hazai almatermés. 

A FruitVeBhez érkező információk szerint az iparialma-piacon is élénk lengyel és osztrák érdeklődés van a magyar termés iránt. Nagy kérdés lesz, hogy mekkora mennyiséget és milyen áron akarnak kivinni az országból, és a meggyhez hasonlóan bekövetkezik-e olyan állapot, hogy a szezonnyitó árakat hétről hétre rohamosan húzzák felfelé az intenzív kereslet miatt. 

További kedvezőtlen meglepetéseket okozhat, hogy a meleg időjárás okán szokatlanul felgyorsultak az érési folyamatok. 

Ha nem lesz nagyobb lehűlés, az érési folyamat gyors lesz, ami miatt rohamos gyorsasággal túlérik az alma, és már nem szüretelhető le étkezési minőségben. 

Ez az étkezési alma mennyiségét jelentős mértékben csökkentheti, ahogyan a korai érés is, ami az étkezési alma tárolhatóságára hathat kedvezőtlenül. 

Mindezek miatt a sűrítménycélú léalmában augusztus 20. után kilogrammonként 80 forint fölötti szezonnyitó árakat vár a FruitVeB, de hogy hol lehet a léalmaárak „teteje”, illetve hogyan alakulnak a szezonátlagárak, abban nem tudnak állást foglalni. A WAPA/Prognosfruit konferencián kilónként 0,23–0,25 eurós léalmaárakat prognosztizáltak, ami jelenlegi árfolyamon 90–98 forint.

A tavalyinál magasabb a léalma induló ára

Csökkent az almaültetvények területe Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében – közölte a helyi agrárkamara. A léalma feldolgozását hamarosan elkezdő Austria Juice pedig bejelentette az induló átvételi árat, ami jóval magasabb a tavalyinál.

Az étkezési alma esetében is egyértelmű és jelentős áremelkedést várnak az előző szezonhoz képest. A tavalyi – fajtától függő – nettó 120–150 forintos kilónkénti termelői (kerti) árak 25–35 százalékos emelkedést, a nagykereskedelmi (áruházlánci beszállítási) árakban pedig 15–25 százalékos növekedést valószínűsítenek. 

A fogyasztói árak várhatóan 10–15 százalékkal emelkednek, 

és a szakmai szervezet szerint az előző szezon 350–400 forintos kilónkénti akciós áraival ellentétben 100 forinttal magasabb szinten sem tudnak promóciózni.

Ha ez vagy az ehhez hasonló mértékű áremelkedés nem megy végbe az étkezési alma belföldi piacán, akkor nagyon erős a veszély, hogy az étkezésialma-szegmensben már most nagyon intenzíven jelen lévő osztrák, lengyel és cseh kereslet jelentős tételeket húz ki Magyarországról, és nem marad elegendő alma a hazai piac ellátására.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőÖtvenéves Egerszegi Krisztina, aki egyszer ígéretet tett egy síró kislánynak.. – Isten éltesse őt!
KövetkezőVas Blanka megnyerte a Tour 5. szakaszát.. Gratulálunk!
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza