A grillezés eszközei és azok használata

Maga a grill végtelenül egyszerű szerkezet, nem lángoló hőforrás fölé helyezett rács. Az idők folyamán, persze sokat fejlődött, kapható sima faszenes, újabb a lefedhető gömbgrill, a gázzal üzemelő lávaköves és az elektromos változat. Sokfélét készítenek a házi ezermesterek és kapható méregdrága, önitatós nyúlketreccel és zenélő oroszlánválogatóval felszerelt, elsősorban, amerikai gyártmányok vagy azok hitvány utánzatai.

A grill beszerzése előtt fontoljuk át igényeinket. Évi egy-két alkalomért, nem érdemes családi ház méretű grillező helyet építeni. Ha sokat túrázunk, könnyen szétszedhető, kis súlyú darabot válasszunk. Időkímélő a gázgrill, a faszeneshez viszont, érteni kell. Legyen szempont, a rács változtatható magassága, de lehet emeletes is, esetleg forgó nyárson sütéshez alkalmas tartó, illetve, ha nagyobb darab húsokat, egész csirkét szeretnénk sütni, mindenképpen legyen teteje.
Mielőtt a kiválasztott eszközzel boldogan bandukolnánk hazafelé, álljunk meg egy ásónyomra!

Hiszen egyéb eszközökre is szükségünk lehet!

Csak felsorolásszerűen említem meg, a következőket, hosszúnyelű fogócsipesz, húsvilla, forgatólapát, halak sütéséhez összepattintható keret, mellyel egyszerű megfordítani, a törékeny húst. A rablóhúshoz nyársak, fapálcák. Apróbb zöldségekhez lyukacsos serpenyő. Megfelelő tüzelőanyag és a hosszabb sütés esetén, a további parázs előállítására alkalmas izzítócső. Védőkesztyű.
Végre nekiállhatunk grillezni, de figyeljünk a következőkre! Először a munkavédelmi szempontokat vegyük át, a sütőt biztos lábakon, szilárd felületre állítsuk. Lehetőleg a gyerekek vagy a házikedvencek ne tudják, szaladgálás közben feldönteni, égési sérüléseket szerezni.

Legyen a közelben tűzoltó víz vagy homok. Megfelelő világítás hiányában, érdekes sülteket lehet előállítani, a barna, a még barnább és a fekete között, sötétben, nincs lényeges különbség. Legyen megfelelő hely az alapanyagok elhelyezésére és az elkészült ételek tárolására. Végül, de nem utolsósorban a grill ne legyen távol a vendégektől, részben kényelmetlen, részben kiszorulunk a társaságból, de túl közel sem, mert jobb, ha a kosztosaink a paprikától könnyeznek, mintha a füsttől.

A gázgrillt negyed órával a sütés előtt, elég begyújtani. A faszenes vagy brikettes grillsütőt legalább fél órával a sütés kezdete előtt kell meggyújtani.
A sütögetés technikai részéről, a cikk későbbi részében lesz szó!
De, a végén jön a fekete leves, ahogy, a Tenkes Kapitánya is megmondta. Vége a grillezésnek. A faszenet, a teljes elégésig, ne hagyjuk magára. Ne próbáljuk meg, vízzel eloltani, az öntvény és köves sütők, azonnali elrepedéssel hálálhatják meg. Ha sietünk, lapátoljuk át a parazsat, kevés vízzel megtöltött, fémvödörbe. A gázgrillt, ne felejtsük el kikapcsolni!

A grillrácsot és a használt eszközöket áztassuk meleg vízbe, másnap könnyen elmosható!

Öreg mesterek szerint, azonban a rácsot kár elmosni, a következő grillezésnél a hevülő parázs fölött hagyva, minden leég róla, ami meg nem, az egy réz drótkefével könnyedén eltávolítható. Ezt mindenkinek az ízlésére bízom. Ha véletlenül nem rozsdamentes rácsot használunk, azt elpakolás előtt, védjük a korrózió ellen. Korszerű módszerként, a szalonnabőrös áttörlést javaslom!

Forrás: hajokonyha.hu; Képek: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu;

Cím: Nem köthető városhoz A grillezés eszközei és azok haszná
Tel: 0036705322177
E-mail: [email protected]
Web: www.hirmagazin.eu