Megfelelő használat esetén a gőzfürdő hatékonyan oldja a stresszt, relaxál, felfrissít, szebbé teszi a bőrt, javítja az általános fizikai és mentális közérzetet. Mi is a gőzfürdő?
A gőzfürdőben alapvetően más körülmények vannak, mint a szaunában, de itt is izzadunk, amelynek nemcsak nyugtató és revitalizáló hatása van, hanem az egészségünknek is jót tesz és a bőrt is szebbé varázsolja, méregtelenít, ellenállóbbá teszi a szervezetünket, erősíti az immunrendszert. Leghatékonyabban 43-46 C fokon működik legalább 80-100%-os relatív páratartalom mellett. A gőzfürdőket már az ókori görögök is alkalmazták, majd ezt a szokásukat a rómaiak is átvették és elterjesztették. A törökök a saját hagyományaik szerint létrehozták a Hamamot, más néven a törökfürdőt.
Mikor ajánlott?
A gőzfürdőzés a megfelelő hőmérséklet és használati idő esetén nagyon élvezetes és relaxáló, közben egészségünkre is nagyon jótékonyan hat. A gőz megfelelő használat esetén pihentető és stresszoldó hatása mellett a téli időszakban gyakran előforduló légúti betegségek esetén pl.: torokfájás, köhögés, megfázás – enyhítésére is alkalmas. A reumás panaszokat is enyhítheti rendszeres használat mellett. A magas páratartalomnak és hőmérsékletnek köszönhetően a gőzfürdő az alábbi betegségek enyhítésében is hatásos lehet: tüdőasztma, felső légúti hurut, hörghurut, köhögés, rekedtség, torokfájás, idült reumatikus panaszok és ízületi fájdalmak, ízületi merevség. Az alvásproblémákkal küzdők számára is javasolt, csökkenti az izomfeszültséget és természetesen a hirtelen hőmérséklet-változásokkal szembeni érzékenységet, vagyis megelőzhetjük vele a megfázásokat!
A gőzfürdő egyik legnagyobb előnye a bőrre gyakorolt pozitív hatása. Javítja a bőr struktúráját, nedvességgel látja el, ezért kiváló a száraz, repedezett bőrre, ekcémára is. A párás, meleg levegő serkenti a vérkeringést a bőr alatti erekben, hatékonyan tisztítja a bőrt és kitágítja a pórusokat. Az elhalt hámrétegek könnyedén eltávoznak egy kis dörzsöléssel (természetes Peelinggel és /vagy dörzsikesztyűvel fokozhatjuk a hatást). Mindezek hatására gőzfürdőzés után a bőrt puhának, selymesen simának és tisztának érezzük. A méregtelenítés miatt csökken a narancsbőr és feszesedik a bőr!
Szervezetünkre és testünkre gyakorolt hatása
Egy pihentető gőzfürdő, szauna vagy gyógymasszázs közben testünk megtisztul – utána úgy érezhetjük, mintha kicseréltek volna.
A test mindent megtesz, hogy megszabaduljon a hőtől. A hő leadásának egyetlen módja az izzadás. A gőzfürdőben (és a szaunában) uralkodó magas hőmérséklet esetén azonban testünk még ilyen módon sem tudja fenntartani megszokott belső hőmérsékletét, így az emelkedni kezd, miközben felgyorsul a vérkeringés, tehát nő a pulzusszám, azonban vérnyomásunk a felmelegedő test kitáguló ereinek köszönhetően csökken. Szervezetünk hőmérséklete megemelkedik maximum 1-1,5 C° fokkal. A kutatások szerint a 43-46 C-fok a legoptimálisabb a gőzfürdő használatakor. Ekkor érezzük a legkellemesebbnek a bent tartózkodást, és a fürdő élettani hatásai is ekkor a legkedvezőbbek. Már 2-3 fokkal magasabb hőmérséklet esetén is túlságosan forrónak érezzük a levegőt – a rendkívül magas páratartalom miatt.
A szaunához hasonlóan:
- a gőzfürdőbe való első belépés előtt zuhanyozzunk le, hogy a testünkön esetlegesen megtapadt dezodornyomokat eltávolítsuk – az izzadás megkönnyítése érdekében
- próbáljunk meg 15 percet bent tartózkodni, hogy meginduljon a méreganyagok eltávozása is az izzadással
- kijőve hűtsük le testünket
- pihenjük ki a megterhelést, minimum 15 perc pihenéssel
- egy fürdőzés alkalmával (szaunával együtt) 3-4 alkalomal menjünk be, többször ne, ne terheljük túl szervezetünket. Ezt szaunával lehet kombinálni!
Nyitókép: Schutterstock