Home Főhírek Belföldi hírek A görög-török határon állítaná meg a kormányszóvivő a menekülteket

A görög-török határon állítaná meg a kormányszóvivő a menekülteket

0

forrás: MTI

Mindenkinek az a legfontosabb érdeke, hogy a görög-török határon tudjuk megállítani az illegális migránsok áradatát – mondta a TV2 péntek reggeli műsorában Kovács Zoltán kormányszóvivő.

 A görög-török határon állítaná meg a kormányszóvivő a menekülteket

Századvég: a magyarok többsége ellenzi a kötelező kvóta bevezetését 

A magyarok többsége nem ért egyet azzal, hogy kötelező kvóták alapján osszák el az Európai Unió tagállamaiba érkezett bevándorlókat – közölte közvélemény-kutatásának eredményét pénteken a Századvég Alapítvány az MTI-vel.

Közlésük szerint november 2. és 5. között, ezer ember megkérdezésével készül reprezentatív felmérésben 65 százalék nem értett egyet az elképzeléssel, az ellentábor harminc százalékos volt, míg minden huszadik megkérdezett nem tudott dönteni e kérdésben.

Ugyanakkor a felnőttek 75 százaléka egyetért az illegális határátlépések megakadályozása épített kerítéses határzárral, 23 százalék ellenzi azt, két százalék pedig nem tudta megítélni a kérdést.

Orbán: a migrációs válság kezelésében a részsikerek nem elegendőek 

A súlyos európai migrációs válsághelyzet volt a fő téma Orbán Viktor kormányfő és Simon Busuttil, a máltai Nemzeti Párt elnöke péntek reggeli megbeszélésén Vallettában – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője az MTI-vel. A politikusok egyetértettek abban – tájékoztatott -, hogy Európa egyre tehetetlenebbnek tűnik a válság kezelésében, cselekvést sürgettek.

Álláspontjuk szerint határozott európai magatartásra van szükség, hiszen az embercsempészek gyorsan tudnak útvonalat változtatni, így az eddigi részsikerek – mint például Magyarország megvédése a migránsáradattól – nem elegendőek, a helyzet átfogó, határozott, tartós rendezésére van szükség – mondta a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője.

Szlovén külügyminiszter: naivitás Zágráb részéről a határkerítés lebontásának követelése

Naivak azok a horvát elképzelések, amelyek szerint Szlovéniának le kellene bontania az általa létesített határkerítés egy részét, minthogy a két ország között néhány szakaszon nincs teljes pontossággal meghatározva a határvonal – jelentette ki Karl Erjavec szlovén külügyminiszter a közszolgálati televízió híradójában.


Karl Erjavec szlovén külügyminiszter. EPA/JULIEN WARNAND

A tárcavezető a csütörtök késő esti nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy a két ország közötti határvita ügyében még nem hozott döntést a hágai Nemzetközi Bíróság. Leszögezte: Szlovénia saját területén helyezte el a műszaki akadályt, Horvátország pedig tetszés szerint, érdekeinek megfelelően magyarázza, hogy hol húzódik a határvonal.

Arra az újságírói kérdésre, hogy Szlovénia Németország és Ausztria irányításával kezdett-e pengés drótakadály telepítésébe, Erjavec azt válaszolta: önálló döntés volt, de szerinte hatékonyabb volna, ha a schengeni határt a három ország közösen védené.

Szlovéniában – a legfrissebb ljubljanai adatok szerint – október közepe óta 196 453 illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba. Hétfőn 5341, kedden 7457, szerdán 7554, csütörtökön 9681, péntek 6 óráig újabb 2152 migráns lépte át a horvát-szlovén határt. Ausztriába október 20. óta 178 843 Közel-Keletről érkező menekült távozott.

A zágrábi belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint szeptember közepe, a magyar-szerb zöldhatár lezárása óta Horvátországban 372 723 migránst vettek nyilvántartásba. Többségük illegálisan lépte át a szerb-horvát határt, és többnyire Bapska körzetében léptek horvát területre. A horvát hatóságok a múlt hét közepétől már vonattal szállítják a migránsokat a szerb határról Szlovéniába. Szerda éjféltől csütörtök 21 óráig 8732 illegális bevándorlót lépte át a szerb-horvát határt.

Kovács Zoltán szerint az unió frontországaiban kell megállítani az illegális migránsokat

Mindenkinek az a legfontosabb érdeke, hogy a görög-török határon tudjuk megállítani az illegális migránsok áradatát – mondta a TV2 péntek reggeli műsorában Kovács Zoltán kormányszóvivő.

A visegrádi négyek által Görögországnak felajánlott, összesen 300 rendőr és határrendészeti szakember kimondottan a határ védelmében végez majd szolgálatot; hozzátette, kulcskérdés, hogy az unió „frontországaiban” van-e szándék a helyzet kezelésére; Görögországról szólva kijelentette, „mi azt látjuk, hogy valójában ezzel van probléma”.

A kormányszóvivő hozzátette, lehetetlen, hogy a közép-európai országok „egy másik állam el nem végzett munkája okán hátrányba kerülnek”.

Kovács Zoltán az M1 aktuális csatorna műsorában fontosnak nevezte a határok biztosítását és a törvényesség visszaállítását, hangsúlyozva, hogy Magyarország és a visegrádi együttműködés három másik állama „példát mutat arra, hogy hol és milyen formában lehet megfogalmazni az európai szolidaritást”.

Szólt arról is: egyelőre nem látszik, mi lehet az az üzenet, ami visszatarthatja az útra kelni szándékozókat.

A Kossuth rádió 180 perc című műsorában Kovács Zoltán ugyanezzel kapcsolatban megjegyezte, „végtelen mennyiségű problémát nyitunk meg azzal, hogy nem az az üzenet megy Európából, hogy meg kell állítani, ami most történik”, hiszen az elfogadhatatlan és jelentős veszélyekkel jár.

 

Exit mobile version
Megszakítás