Home Főhírek Időjárás A Gömbvillám jelensége – képek, videó

A Gömbvillám jelensége – képek, videó

Great Balls of Lightning in Maastricht, Joe Thomissen, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0. Hirmagazin.eu

A gömbvillám (angolul „ball lightning”) egy ritka és különleges meteorológiai jelenség, amelyet évszázadok óta megfigyeltek és leírtak, de tudományos megértése még ma is sok kihívást jelent. A gömbvillám neve arra utal, hogy ez a jelenség rendszerint egy fényes, gömb alakú objektum formájában jelenik meg, amely néhány másodpercig vagy akár percekig is látható, mielőtt eltűnik vagy hirtelen felrobban.

Fizikai jellemzők és megfigyelések

Megjelenés és méret

A gömbvillámok általában fényes, kerek alakú objektumok, amelyek átmérője néhány centimétertől akár több méterig is terjedhet. A színek változatosak lehetnek, de gyakran fehérek, sárgák, narancssárgák vagy kékek. A gömbvillámok fényerőssége is eltérő lehet, néhányuk erős fényt bocsát ki, míg mások halványabbak.

Viselkedés

A gömbvillámok megjelenésük után szabadon mozoghatnak, látszólag véletlenszerűen, de néha egyenes vonalban vagy cikcakkos pályán haladnak. Gyakran figyelhetők meg zivatarok és villámlások idején, de előfordulásuk nem kizárólagosan ilyen időjárási körülményekhez kötött.

Hang- és szaghatások

A gömbvillámok megjelenését néha hangjelenségek kísérhetik, mint például sziszegés, zümmögés vagy robbanásszerű hangok. Ezen kívül, amikor a gömbvillám felrobban vagy eltűnik, néha kénes vagy ózonos szagot hagy maga után.

Tudományos magyarázatok és elméletek

Plazmaelmélet

Az egyik legelterjedtebb elmélet szerint a gömbvillámok plazmából állnak, amelyet elektromágneses mezők tartanak össze. A plazma olyan ionizált gáz, amelyben a pozitív ionok és a szabad elektronok miatt magas a vezetőképesség. Az elektromágneses mezők megakadályozzák a plazma szétesését, és így stabilizálják a gömbvillámot.

640px water plasma
Water plasma, Wkimedia Commons

Szilíciumelmélet

Egy másik elmélet a szilíciumot javasolja mint kulcsfontosságú összetevőt. E szerint a földbe csapó villámok a talajban található szilíciumot elpárologtatják, amely oxidálódva gömb alakú, fénylő objektumokat hoz létre. Ez az elmélet magyarázatot adhat a gömbvillámok földközeli megjelenésére és viselkedésére.

Kvantummechanikai elmélet

Néhány kutató kvantummechanikai elméletekkel próbálja magyarázni a gömbvillámokat. Ezek az elméletek olyan állapotokat írnak le, amelyek az elektromágneses mezők és a plazma közötti komplex kölcsönhatásokból származnak, de ezek a modellek még nem teljesen kidolgozottak és széles körben elfogadottak.

A gömbvillám emissziós spektruma és a szilícium, vas, kalcium, nitrogén és oxigén emissziós csúcsai. Függőleges tengely: Intenzitás (%), vízszintes tengely: hullámhossz (nm). Cen, Jianyong adatok; Yuan, Ping; Xue, Simin (2014. január 17.). A gömbvillám optikai és spektrális jellemzőinek megfigyelése, Phys. Rev. Lett. 112,doi:10.1103/PhysRevLett.112.035001, Wikimedia Commons

Történelme és kortárs megfigyelések

Történelmi példák

  • Gyalogoló Gömbvillám: 1638-ban az angliai Devonban található Widecombe-in-the-Moor templomban egy gömbvillám jelent meg egy vihar közepette, több embert megsebesítve és anyagi károkat okozva. A szemtanúk beszámolói szerint a gömbvillám a templomon belül mozogva pusztítást végzett, mielőtt eltűnt volna.
  • Catherine Radziwiłł Esete: 1890-ben a lengyel hercegnő, Catherine Radziwiłł beszámolt egy gömbvillámról, amely a vonatablakon keresztül repült be a kupéjába, és végül a másik ablakon távozott anélkül, hogy kárt tett volna.

Kortárs megfigyelések

  • Repülőgépes Incidens: 1963-ban egy brit repülőgép személyzete és utasai egy gömbvillámot figyeltek meg, amely a gép belsejében jelent meg egy zivatar közepette. A gömbvillám áthaladt a repülőgépen anélkül, hogy jelentős károkat okozott volna.
  • Fizikai Kutatások: 2012-ben kínai kutatók egy laboratóriumi kísérlet során létrehoztak egy gömbvillámhoz hasonló jelenséget, amelyet nagysebességű kamerákkal rögzítettek. Ez a kísérlet új betekintést nyújtott a gömbvillámok lehetséges mechanizmusába és viselkedésébe.

Tudományos kihívások és jövőbeli kutatások

A gömbvillámok tanulmányozása számos kihívással jár, mivel ezek a jelenségek ritkák, rövid életűek és nehezen előállíthatók laboratóriumi körülmények között. A jövőbeli kutatások célja, hogy jobban megértsük a gömbvillámok kialakulásának és fennmaradásának mechanizmusait, valamint hogy fejlettebb technológiákat fejlesszünk ki a megfigyelésükre és tanulmányozásukra.

A kvantummechanikai elméletek továbbfejlesztése és a nagyenergiájú fizikai kísérletek folytatása szintén fontos szerepet játszhat a gömbvillámok megértésében. Ezen túlmenően a modern számítógépes szimulációk és modellezési technikák is hozzájárulhatnak a jelenség pontosabb leírásához.

Összefoglalás

A gömbvillámok a természet egyik legkülönösebb és legrejtélyesebb jelenségei közé tartoznak. Bár évszázadok óta figyelik és dokumentálják őket, még mindig sok a megválaszolatlan kérdés a kialakulásukkal és viselkedésükkel kapcsolatban. A tudományos közösség folyamatosan dolgozik azon, hogy feltárja e különleges jelenség titkait, és további kutatások révén talán közelebb kerülünk majd a teljes megértéshez. A történelmi és kortárs megfigyelések egyaránt gazdagítják ismereteinket, és izgalmas kihívások elé állítják a tudósokat.

Facebook-videó

Hirmagazin.eu

Exit mobile version
Megszakítás