Home Főhírek Gazdaság A gazdaságélénkítés a következő évek egyik legfontosabb célja Csongrádban

A gazdaságélénkítés a következő évek egyik legfontosabb célja Csongrádban

2015 03 12 083151

MTI 2015. március 12., csütörtök 2:22

A gazdaságélénkítést jelöli meg az egyik legfontosabb fejlesztési célként a 2014-2020-as európai uniós finanszírozási ciklusban a Csongrád Megyei Önkormányzat a pályázati programokkal kapcsolatos tervekben – közölte Kovács Beáta, a megyei közgyűlés önkormányzati koordinációért felelős alelnöke az MTI-vel.

Csongrád megye települései – a két megyei jogú várost, Szegedet és Hódmezővásárhelyt nem tekintve – 29,19 milliárd forint dedikált támogatással számolhatnak a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP).
Ennek felhasználásáról a megyei közgyűlés vezetősége egyeztetett a polgármesterekkel, és március első napjaiban befejeződött a Csongrád megyei integrált területi program előkészítése. A megyei önkormányzat koordinálásával lehetőség nyílik arra, hogy a jelenlegi uniós ciklusban ne csak egyes fontos, de egymástól elszigetelt települési elképzelések valósuljanak meg, hanem ezek egymást erősítve készülhessenek el.
A teljes rendelkezésre álló keret nagyobb része – több mint 18 milliárd forint – településfejlesztésre fordítható, és körülbelül 11 milliárd juthat gazdaságfejlesztésre. A településfejlesztés intézkedések között szerepelnek a gazdaságélénkítő, a népességmegtartó erőt javító, a fenntartható települési közlekedésfejlesztést, az önkormányzatok energiahatékonyságát elősegítő, a megújuló energiákra alapozó beruházások. A gazdaságfejlesztési elemnél pedig többek között a helyi gazdasági infrastruktúra fejlesztése vagy a fenntartható turizmusfejlesztés bír kiemelt jelentőséggel.
A gazdaságélénkítés kulcsszereplői az önkormányzatok és önkormányzati cégek lehetnek, melyek megteremthetik a településeken azokat a gazdasági feltételeket, amelyek révén a versenyszféra vonzónak tartja a területet, és ez a piaci szféra valósítja majd meg az igazi gazdaságfejlesztést, a közvetlen munkahelyteremtést.
Az integrált területi programot a Nemzetgazdasági Minisztérium mint irányító hatóság véglegesíti. Az ütemterv szerint a pályázati felhívások nyáron jelenhetnek meg, az irányító hatóság augusztus-szeptemberre bírálja el az egyes támogatási kérelmeket, és ekkor már a támogatási szerződéseket is meg lehet kötni. Ideális esetben már ekkor forrásokhoz jutnak a Csongrád megyei települések, és elkezdhetik jól előkészített projektjeik megvalósítását – ismertette Kovács Beáta.

Kép: Google;

Exit mobile version
Megszakítás