Forrás: MTI | 2015. 02. 09. 06:54:00
A független filmek sikerét méltatták a 68. Brit Film- és Televíziós Művészeti Akadémia (BAFTA) díjkiosztó gáláján a kitüntetettek.
A londoni királyi operaházban vasárnap este tartott ceremónián a Sráckor című amerikai dráma nyerte a legjobb filmnek járó elismerést. A 12 éven át forgatott független filmet jegyző Richard Linklater megkapta a legjobb rendezőnek, a főszereplő anyját alakító Patricia Arquette pedig a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat. A rendező nem volt jelen a gálán, helyette filmje egyik szereplője, Ethan Hawke vette át a díjat. A legjobb férfi mellékszereplők között jelölt színész azt mondta, rendkívül büszkék a filmre, megtiszteltetés volt a részesének lenni.
A legjobb színész Eddie Redmayne, a legjobb színésznő Julianne Moore lett. Előbbi A mindenség elmélete című életrajzi film, utóbbi pedig a Still Alice című dráma főszereplőjeként nyújtott alakításáért részesült a díjban.
„Ez életem egyik legszebb estéje” – mondta Eddie Redmayne. A színész „három családnak” mondott köszönetet, sajátjának, a stáb tagjainak, valamint Stephen Hawkingnak és hozzátartozóinak, akikről a film szól. Az elméleti fizikus családja „erősen hitt bennünk, és nap mint nap emlékeztetett bennünket arra, milyen fontos, hogy teljes életet éljünk” – fogalmazott.
Julianne Moore – akit korábban már háromszor jelöltek BAFTA-díjra – a Still Alice stábjának, mindenekelőtt azonban az életében fontos szerepet játszó nőknek, anyjának és nagyanyjának ajánlotta díját. „Megtiszteltetés számomra, hogy itt lehetek” – fűzte hozzá.
A legjobb férfi mellékszereplő díját J.K. Simmons kapta a Whiplash című dráma kegyetlen dobtanárának megformálásáért. A szintén független film további két is díjat kapott (vágás, hang). J.K. Simmons kiemelte, hogy sok jó film készül, amely nem tartozik Hollywood főáramába.
A brit filmek mezőnyében James Marsh műve, A mindenség elmélete diadalmaskodott. Anthony McCarten szkriptje révén a Stephen Hawkingról szóló életrajzi dráma kapta a legjobb adaptált forgatókönyv díját is.
A legjobb eredeti forgatókönyv díjával Wes Anderson és A Grand Budapest Hotel gazdagodott. Az amerikai rendező nagysikerű – ugyancsak független – alkotása további négy díjat zsebelt be: a legjobb filmzenéért, a legjobb díszletért, a legjobb jelmezért, valamint a legjobb sminkért és frizuráért járót.
A legjobb operatőr a Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) című Inárritu-filmet fényképező Emmanuel Lubezki lett.
Az idegen nyelvű alkotások között az Ida című fekete-fehér lengyel filmet, az egészestés animációs filmek mezőnyében A Lego-kalandot, dokumentumfilm kategóriában pedig a Citizenfourt jutalmazták.
A vizuális effektusoknak járó díjat a Csillagok között című sci-fi kapta.
Mike Leigh életművét legrangosabb kitüntetésével, BAFTA-tagsággal ismerte el a brit filmakadémia. A rendező – bár pályafutása az 1960-as évek vége óta tart, és 20 filmet forgatott – soha nem nyert BAFTA-díjat. Beszédében azt mondta, nem csalódott vagy dühös emiatt, és úgy látja, hogy a tagság odaítélése annak jele, hogy a testület tiszteli a független, kis költségvetésű filmeket.