Home Hírek Tudástár A Föld és a Naprendszer

A Föld és a Naprendszer

IllusztrációFORRÁS: SCIENCE PHOTO LIBRARY VIA AFP/NASA/JOHAN SWANEPOEL/SCIENCE PHOTO LIBRARY/NASA/JOHAN SWANEPOEL/SCIENCE PHO

A Föld keletkezése a Világegyetem létrejöttét követően, körülbelül 4,6 milliárd évvel ezelőtt történt1. A Naprendszer, beleértve a Földet is, egy por- és gázfelhőből alakult ki. Az anyag kb. 4,6 milliárd éve kezdett összehúzódni, forgása felgyorsult.

A középpontban kialakuló sűrű gázgömbből alakult a Nap, a kívül maradt felhőben pedig kristályos anyagok maradtak fenn és csapódtak ki a fokozatos lehűlés következtében. A Nap körüli felhő kristályos anyaga fokozatosan csomósodott előbb kis méretű égitestekké, majd nagyobb tömegű égitestekké, végül a bolygókká.

A Föld a keletkezése után forró, olvadt állapotban volt, és anyagai sűrűségüknek megfelelően gömbhéjakba rendeződtek. A Föld magjában föltehetőleg a viszonylag sűrű vas és nikkel halmozódott fel, kívül pedig a ritka, gázokból álló légkört találjuk.

A Föld története hozzávetőlegesen 4,6 milliárd évre nyúlik vissza, a protoplanetáris ködből kialakuló Földtől napjainki. 

A Naprendszer:

A Naprendszer a Nap gravitációja által egyben tartott bolygórendszer, része a Tejútrendszer milliárd csillagrendszerének. A Naprendszer középpontjában a Nap található, ami egy közepes méretű csillag. A Naprendszer határa a Naptól számított 8-10 billió km (kb. 1 fényév).

A Naprendszerben a következő égitestek találhatóak:

  • Belső Naprendszer: Négy kőzetbolygó (a Merkúr, a Vénusz, a Föld és a Mars)
  • Külső Naprendszer: Négy óriásbolygó (a Jupiter, a Szaturnusz, az Uránusz és a Neptunusz) és az öt törpebolygó (Ceres, Pluto, Haumea, Makemake, Eris)
  • Aszteroidák: A Mars és a Jupiter között található belső aszteroidaöv, valamint a Neptunusz pályáján túl helyezkedik el a Kuiper-öv
  • Üstökösök: Messzi távolból, a bolygórendszeren túlról érkeznek hozzánk, és csak a Nap közelében fényesednek fel
  • Holdak: Hat bolygónak és három törpebolygónak természetes kísérői is vannak, ezeket holdaknak nevezzük
  • Gyűrűk: Az óriásbolygók körül gyűrűk, gyűrűrendszerek keringenek
  • Bolygóközi por: Mindenhol megtalálható Naprendszerünkben, de főként a bolygók pályasíkja közelében

A Naprendszerben a bolygókon kívül számos kisebb égitest is található. A rendszerben vannak szabadon keringő testek is, ezek az üstökösök, a kentaurok és a mindenütt jelenlévő bolygóközi por.

Hirmagazin.eu

ElőzőA „kígyóbűvölő” Bill Haast pontosan 100 éve..
KövetkezőAmerikai sorozatgyilkosok és magyar bűnügyi profilozók (18+)
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás