Aki szeret főzni, az mahozzá is láthat egy rilette elkészítésének, és melléje bátran készíthet egy krémes burgonyapürét. Egyik sem könnyű feladat, de mi most megmutatjuk, hogyan készítsd el ezeket tökéletesen!
A rillette egy rusztikus textúrájú, zsírral kombinált pástétom, amely készíthető sertéshúsból, kacsából vagy libából.
Sikerének az a titka, hogy hosszan, lassan és kis lángon készül, így a hús omlósán porhanyós lesz, és puha, szaftos darabokban válik le a csontról. Ha nem kerül közé légbuborék, és a húst zsírréteggel lezárjuk, a rillette hűtőben több hónapig eláll.
A legjobb burgonyapürével és csemegeuborkával vagy darabos almamártással tálalni, de nagyon jól passzol hozzá a meleg fehér kenyér is ecetes hagymával.
Ha 6 főre készítenénk, akkor kell hozzá 1 kg lebőrözött, sovány császárhús, vagy 50 dkg lebőrözött, sovány császárhús és 50 dkg kacsa- vagy libacomb. Legyen kezünk ügyében 12 dkg sertészsír és 3 evőkanál víz is, nem beszélve az alábbi fűszerekről: 1 evőkanál finomra vágott kakukkfű, frissen reszelt szerecsendió, só és bors ízlés szerint.
Ha előkészítettük az alapanyagokat, akkor vágjuk kis darabokra a császárhúst és a sertészsírt tegyük egy tűzálló edénybe a kacsa- vagy libacombbal együtt, a vízzel, a kakukkfűvel, egy kis sóval és borssal. Fedjük le, és 140 °C-ra (gázsütő l-es fokozat) előmelegített sütőbe téve süssük körülbelül 4 órán át, amíg a hús nagyon puha nem lesz.
Ha ez megvan, hagyjuk a húst kezelhetőre hűlni, majd szűrjük le róla a zsírt és tegyük félre.Két villával tépkedjük darabokra a húst, nyomkodjuk bele a puha zsírt (dobjuk ki a csontokat, ha kacsa- vagy libacombot is tettünk bele). Alaposan sózzuk, borsozzuk meg, sok szerecsendiót adjunk hozzá, és keverjünk bele 3 evőkanálnyit a félretett folyékony zsírból is.
Erősen nyomkodjuk bele a húst egy kis edénybe vagy csatos befőttesüvegbe, és egyengessük el a felszínét. Kanalazzunk rá 2-3 evőkanálnyit a félretett folyékony zsírból, hogy elzárjuk a húst a levegőtől. Tálalásig tartsuk hűtőben, és ha tehetjük, fogyasztás előtt egy nappal készítsük el.
Másnap már csak a tökéletes burgonyapürét kell elkészítenünk. Szintén 6 fő esetén készítsünk elő 1,5 kg burgonyát, meghámozva és kockákra vágva tegyük edénybe és sós vízzel öntsük fel. Kb. 20 perc alatt puhára főzzük, majd leszűrjük és lecsepegtetjük.
Nyomjuk keresztül a burgonyát egy szűrőn, burgonyanyomón vagy passzírozón. Használható egy hagyományos burgonyatörő is, de ez nem tudja az összes csomót alaposan eltüntetni. Sohase használjunk konyhai robotgépet a burgonyapüré készítéséhez, mert attól ragacsossá válik.
Adjunk hozzá 0,7 l tejet vagy tejszínt és ízlés szerint vajat, majd addig keverjük egy fakanállal, amíg tökéletesen sima és krémes nem lesz. Ízlés szerint adjunk hozzá még sót és borsot. Használj fehér borsot, ha nem akarod, hogy látszódjanak a szemcsék.
Burgonyapüré változatok: Más ízesítéshez adjunk hozzá reszelt sajtot vagy mustárt, sült fokhagymát, zöldfűszereket, sáfrányt, kapribogyót vagy finomra vágott friss chilit. Hirtelen vajban kisütött apróra vágott leveles zöldségeket, káposztát póréhagymát vagy újhagymát is bele lehet keverni.
Forrás: delina