hirmagazin 2015 05 19 061400

Forrás: MTI

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke szerint meghatározó szerepük van a támogatott filmek alkotóinak abban, hogy létrejöjjön az a minőségi tartalom, amelynek közreadásával a televízióadók kiemelkedhetnek a többiek közül az éles versenyhelyzetben.
Karas Monika, a Magyar Média Mecenatúra program első díjátadó ünnepségén, Budapesten kiemelte: a digitalizáció térnyerésével egyre kevésbé az lesz a kérdés, hogy a médiatartalom eljut-e a lehetséges fogyasztóhoz, hanem az, hogy olyan tartalmat kap-e, amely érdekli őt.

A mecenatúrás filmek alkotói e folyamatban meghatározó szereplőkké válnak, mert kreatív alkotószabadságuk megélésével olyan műveket hoznak létre, amelyekkel értéket közvetítenek az érdeklődő nézők számára – mondta, hangsúlyozva, hogy a díjazottakon kívül is rengeteg színvonalas mű alkotói is esélyesek voltak a kiválasztásra.

Ötödik éve fut a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának Magyar Média Mecenatúra programja, amelynek célja a nem egészestés filmek készítését és a helyi, körzeti televíziók és rádiók működésének, műsorgyártásának támogatása.

Karas Monika az eseményen elmondta: a médiatanács által összesen 5 és fél milliárd forint értékben támogatott filmek és hangjátékok száma mára megközelítette a hatszázat, közülük mintegy háromszáz pedig már teljes egészében el is készült.

Közülük eddig 47 film szerepelt már 154 hazai, illetve nemzetközi fesztiválon, amelyekről közel 50 díjat hoztak el. Az öt – dokumentum-, ismeretterjesztő, animációs film, tévéjáték, valamint kísérleti- és kisjátékfilm – kategória győztesei másfél-, egy- és félmillió forint értékű díjat kaptak. Szintén fél-félmillió forinttal jutalmazták a három, különdíjast.

A tévéfilmek rendezői közül a Fehér György-díjat Szász Attila nyerte el A berni követ című történelmi thriller játékfilmjéért, a második helyezett Miklauzic Bence lett A hőskeresőkkel, a harmadik díjat pedig Mattyasovszky-Zsolnay Bálint kapta A rajzoló című alkotásáért.

Az ismeretterjesztő filmeknek járó Kollányi Ágoston-díjat Molnár Attila Dávid A Nagy Fafilmje nyerte el, Oláh Kata munkája, A Griff, a Dámvad és a Varjú lett a második, Mosonyi Szabolcs műve, a Vad Szigetköz pedig a harmadik. A dokumentumfilmes Ember Judit-díj első helyezettje Nagy Dénes lett a Másik Magyarország című alkotásával, a második Varga Ágota A tartótiszt, a harmadik pedig Skrabski Fruzsina Elhallgatott gyalázat című filmje lett.

Az animációs filmek közül az első helyezettnek járó Macskássy Gyula-díjat Glaser Katalin nyerte el a Három nagymamám volttal, második Horváth Mária lett a Négyszögletű kerek erdővel, a harmadik díjat pedig Gyulai Líviusznak ítélték oda az Egy komisz kölyök naplójáért. A kísérleti és kisjátékfilmek Huszárik Zoltán-díját Szemző Tibor kapta a Vágy, hogy indiánok lehessünk című alkotásáért, a második Fabricius Gábor műve, a Sintér lett, a harmadik díjat pedig Szirmai Márton kapta Bocs! című munkájáért.

Különdíjban részesült Szuchy Zsuzsanna, a Tenyérnyi gyerekek című film rendezője az emberi életért folytatott heroikus küzdelem ábrázolásáért, Zsigmond Dezső rendező a Három királyok című dokumentumfilm-trilógia rendezéséért, a hátrányos helyzetű emberek helytállásának bemutatásáért, valamint László Zsolt színész, az Utolsó órák című, Batthyány Lajosról szóló film szereplője a tévéjátékban nyújtott kimagasló színészi teljesítményéért.