forrás: Hajnal-táj/Kossuth Rádió
A halak frontérzékenyek, akárcsak az idős emberek. Ha a barométer mutatója emelkedik, akkor nagyon jó a kapás, ha süllyed, akkor nehéz bármit is fogni. Most nagyon jók a horgászok esélyei – mondta a Kossuth Rádiónak nyilatkozó halőr.
Ahogy hűl az idő és csökken a vizek hőmérséklete, oxigéndúsabbá válnak a tavak, folyók. Ez felébresztette a nyáron csak pipáló, de nem „kapó” halakat. Október környéke ezért főszezonnak számít a horgászok körében, akik rengeteg apró megfigyelésből próbálják kikövetkeztetni, hogy milyen halakra érdemes menni, milyen lesz Faudioa kapás. Egy horgász honlap szerint például ősszel, gyenge apadásnál, mérsékelten hűlő víznél, déli szélben, amikor a légnyomás emelkedik, csukára érdemes horgászni.
(MTI-fotó: Illyés Tibor)
Riczli Károly, a diósjenői tó halőre a Kossuth Rádiónak azt mondta, a halak frontérzékenyek, akárcsak az idős emberek, akik a légköri nyomás változásaira erős tünetekkel, például fejfájással, reagálnak. Ha a barométer emelkedik, akkor nagyon jó a kapás, ha süllyed, akkor nehéz bármit is fogni. Most, október elején nagyon jó fogások vannak – tette hozzá.
Őszi horgászszezon – Hajnal-táj
Mint ahogy a halőr elmondta, ő is szokott pecázni, idei legjobb fogása egy hatkilós ponty volt. Hangsúlyozta azonban, hogy a kifogott uszonyosokat mindig visszaereszti, mert bár nagyon szereti a halakat, de csak akkor, ha a vízben vannak.
A Börzsöny lábánál, festői környezetben fekvő diósjenői tó halállománya egyébként kiváló, évente 130 mázsa háromnyaras pontyot, valamint rablóhalakat – süllőt, csukát – telepítenek a vízébe. Keszeget is szeretnének, de mivel a nyílt vízi halászat tilos, a fajtához nem nagyon lehet hozzájutni a kereskedelemben, pedig nagyon szükséges volna, mert sok sporthorgász csak erre a halra szeret horgot dobni – mondta Riczli Károly, aki hozzátette, hogy az országban más tavak is hiányolják a keszeget.
A diósjenői tó uradalmi tulajdonban állt, története kétszáz évre nyúlik vissza, a vizében nagyon sok őshal, vagyis nem újonnan betelepített faj él, köztük egy hatalmas szürke harcsa is. Az állat súlya kilencven és százhúsz kiló körülire tehető, a méretét is csak becsülni lehet, mert úgy tűnik, a hal megfoghatatlan, ha meg is akasztják, mindig szétszaggatja a horgász szerelését – tette hozzá a halőr.