Home Tudástár Természetvédelem, élőlények védelme A fák és erdők létfontosságúak a fenntartható jövő szempontjából

A fák és erdők létfontosságúak a fenntartható jövő szempontjából

Fotó: ©FAO/Giulio Napolitano

Új FAO felmérés a világ erdeinek helyzetéről

 

Fotó: ©FAO/Giulio Napolitano

Róma, 2018. július 6. – Ketyeg az órája a világ erdeinek: az erdőterületek napról napra zsugorodnak –  figyelmeztet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) új jelentése, mely egyúttal olyan átfogó megközelítést szorgalmaz, amely egyszerre kedvez a fáknak és azoknak, akiknek a sorsuk függ tőlük.

Az erdőirtás megállítása, az erdők fenntartható kezelése, a leromlott állapotú erdők és az erdőtakaró helyreállítása világszerte mind fokozott intézkedést igényelnek, hogy elkerülhessük a bolygónk és az emberiség számára esetlegesen káros következményeit – olvasható a FAO 2018-as „A világ erdeinek helyzete” kiadványában.

A fák és erdők közismert jótékony hatásuknál lényegesen nagyobb mértékben járulnak hozzá életünkhöz: kulcsfontosságúak az élelmezésbiztonság, az ivóvíz, a megújuló energiaforrások és a vidéki térségek megélhetése tekintetében. A fejlődő országokban a vidéki háztartások jövedelmének mintegy 20 százaléka keletkezik az erdők által – egyes országokban ez a szám még nagyobb – továbbá tüzelőanyagot biztosítanak a főzéshez és fűtéshez minden harmadik ember számára a világon.

„Az erdők létfontosságúak a megélhetéshez” – mondta José Graziano da Silva, a FAO főigazgatója. „Az egészséges és termelékeny erdők elengedhetetlenek a fenntartható mezőgazdasághoz. Mára számos bizonyíték igazolja az erdők jelentőségét a vizek minősége, a jövő energiaigényének fedezése és a fenntartható, egészséges városok tekintetében.”

Az idei jelentés kiemeli az erdők fontosságát a fenntartható fejlődés 2030-as menetrendje kapcsán is, melybe egyaránt beletartozik az éghajlatváltozás elleni küzdelem, a biológiai sokféleség megőrzése, az egyenlőtlenségek csökkentése és a városi élőhelyek javítása.

A FAO jelentés hangsúlyozza az erdők tulajdonjogát szabályozó jogi keretrendszer egyértelműségének fontosságát, üdzözli a helyi kezelésben lévő területek terjedését, és hatékony partnerségek kialakítására és magánszektor részvételére biztat a fenntartható célok elérése érdekében. Főleg annak tükrében, hogy az erdőírtás a második a klímaváltozást előidéző jelenségek sorában a fosszilis tüzelőanyagok égetése után.

Helyezetjelentés

Bár még a munka java hátra van, a kiadvány több pozitív példát is hoz a nagyobb tudatosság és a fenntartható módszerek terjedésére az erdőgazdálkodásban. Példának okán, ma a papír több mint 56 százaléka kerül újrahasznosításra, mely arány csupán 25 százalék volt 1970-ben.

A világon minden ötödik ember életében fontos szerepet játszanak az erdők, nemcsak mint faanyag-forrás, hanem mint az élelem, jövedelem, és a változatos táplálkozás garanciái.  A mélyszegénységben élők 40 százaléka, mintegy 250 millió ember él erdős, szavannás területeken. De kontinensünkön is minden negyedik ember gyűjt élelmet erdőkből, például bogyós gyümölcsöket.

Az afrikai kisgazdálkodók harmada telepített fát a birtokára, amiből nemcsak jövedelme származik, de árnyékuk a talaj termőképességét is javítja.

A nem faanyagból származó erdei bevételek 88 milliárd dollár bevételt hoznak globálisan, de a valódi összeg még ennél is nagyobb lehet. Az erdészeti-erdőgazdálkodási szektor évente 45 millió embernek ad munkát és megélhetést – és az árnyékgazdaság ebbe még nincs is beleszámolva.

Természetes szövetséges a víz- és energiaigényekhez

A fenntartható erdőgazdálkodás elengedhetetlen a világ víz- és energiaigényéhez, hangsúlyozza a jelentés. Nagyvárosok mint Bécs, Tokió, Johannesburg és Bogota ivóvizének jelentős része védett erdőkből érkezik. Az Amerikai Egyesült Államokban 180 millió ember iszik az erdőkből kinyert vizet.

A fa tüzelőanyag nyert megújuló energia mennyisége megyezik a nap-, víz- és szélenergia együttes energiamennyiségével, illetve 29 ország elsődleges energiaellátási igényének több mint felét fedezi, jellemzően szubszaharai Afrikában.

Forrás és további információ:

PLÁNTEK LEA
Kommunikációs és ENSZ kapcsolattartó
FAO Európai és Közép-Ázsiai Regionális Iroda
lea.plantek@fao.org

+36 1 461 2035

ElőzőVárható időjárás az ország területén vasárnap estig
KövetkezőTegnap este: Tömegbaleset az M5-ösön, négy autó ütközött egymásnak, hatalmas a torlódás
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás