Home Tudástár Technika, kommunikáció A Facebook nemet mond a Zuckerberg-dinasztiára

A Facebook nemet mond a Zuckerberg-dinasztiára

forrás: Business Insider

Az igazgatótanács azt szeretné, ha Mark Zuckerberg teljhatalmát senki sem örökölhetné a Facebook élén. Ha rábólint az új szabályzásra, távozása után feleségének és lányának sem adhatja majd tovább különleges döntési jogkörét a közösségi oldal alapítója.

Kedvesen mosolyog, de közben vaskézzel kormányozza a világ egyik legértékesebb cégét Mark Zuckerberg.

A Facebook vezér különleges részvényeket birtokol, melyek lehetővé teszik, hogy a fontos döntéseket gyakorlatilag egyedül hozza meg.

Most úgy tűnik, talán ez a hatalom sem tart örökké.

Az igazgatótanács olyan szabályokat próbál bevezetni, melyek megakadályozzák, hogy bárki is átvegye Zuckerbergtől ezeket a jogosítványokat.

A hírek szerint legkevésbé az alapító családtagjait – feleségét, Priscilla Chant és tavaly született lányukat, Maxima Zuckerberget – szeretnék a cég élén látni.

A Facebook nemet mond a Zuckerberg-dinasztiára
A Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg, felesége, Priscilla Chan és lányuk, Maxima társaságában. (Fotó: Facebook/Mark Zuckerberg)

 

„Jelen viszonyok között Mr. Zuckerberg halála után leszármazottaira ruházhatná részvényeit, így a család generációkon át irányíthatná a céget” – írta közleményében az igazgatótanács.

Ha életbe lépnek a módosítások, távozása után Zuckerberg – vagy örököse – csak egy lesz a részvényesek között.

A Facebook így a szakmailag legrátermettebb vezérigazgatót vehetné fel, akinek ráadásul nem köthetné meg a kezét az alapító családja.

Az igazgatók azt is kifejtették, hogy a cég eleve sokat veszítene az értékéből, ha a későbbiekben egy gyenge jogkörű igazgatója lenne, akinek a mozgásterét a Zuckerberg család korlátozná.

A vállalatnál más változásokat is terveznek.

Egy újfajta, szavazati joggal nem járó részvénytípust vezetnek be, ami lehetővé teszi, hogy Zuckerberg kissé álságosnak tűnő fogadalmához híven 1 milliárd dollárnyi részvényt adományozzon el a következő három évben.

A döntéseket formálisan a részvényesek hozzák meg, de valójában minden az igazgatón múlik, aki a szavazati jogok 60 százalékát birtokolja.

Zuckerberg így maga dönthet arról, hogy tényleg lemond-e a dinasztiaalapításról, vagy sem.

 

Exit mobile version
Megszakítás