Dél-Szudán csupán 4 éve jött létre, mint egy új és független állam. Ezzel az emberek azt várták, hogy az évtizedes háborúnak vége lesz, de ez nem így történt.
Dél-Szudán a mai napig egy háború sújtotta övezet, ahol a háborús konfliktusok miatt több ezer ember vesztette életét és a szerencsésebbek, akik több millióan vannak váltak földönfutókká.
A CBN News stábja szinte bejárta az egész országot és szerintük innen nagyjából még 3 millió ember indulhat meg Európa felé menekülőre véve.
A polgárháború története
2001 július 9-én volt, amikor az új ország ünnepelte utolsó függetlenségi örömünnepét. A függetlenség rövid idejű volt, mert 2 évre rá az ország belekeveredett egy polgárháborúba. A harcok az ország fővárosában kezdődtek Jubában, 2013 decemberében, amikor az elnök helyettesét puccskísérlettel vádolta meg.
A kétfajta vezetőhöz hűséges katonai egységek estek egymásnak. Így kezdődött a polgárháború, amely lángba borított az ország tíz tartománya közül hetet. Az összecsapásokban, mint ahogyan ez szokott lenni, ezer számra haltak meg az emberek közöttük édesanyákkal és gyermekeikkel együttvéve!
Négy év alatt Dél-Szudán a legveszélyeztetettebb fiatal ország lett.
Az emberi szenvedés legszegényebb poklának lehet nevezni ezt az „újszülött” országot.
„Borzalmas hely a gyerekek, a családok számára, mert rengeteg fenyegetés éri az itt élőket: legyen szó az étel, az ivóvíz hiányáról, a tisztálkodási lehetőség, az oktatás, a gazdasági fejlődés hiányáról, vagy a harcokról” –nyilatkozott egy ENSZ képviselő.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete továbbá arról is beszámol, hogy még mindig mindkét oldalon fokozódik a konfliktus annak ellenére, hogy az ország már kettévált. Így előfordul, hogy 8 esztendős ártatlan kislányok százait erőszakolják meg. és ölik le hordákban (csoportosan).
A kisfiúkat pedig értelmetlenül kasztrálták, de úgy, hogy hagyták szegényeket kivérezni!
ENSZ a kormányerőket azzal vádolja, hogy rengeteg nőt és kislányt erőszakoltak meg és égettek meg elevenen.
„A függetlenségben a béke szelleme volt, de ez most a háború szelleme” – nyilatkozta Ariane Quentier ENSZ megbízott.
Ilyen körülmények között az emberek nem tudnak dolgozni és a parasztok sem tudnak vetni és aratni sem! A polgárháború következtében nagyjából 3 millió ember lett (hajléktalan) földönfutó.
Afrika harmadik legnagyobb országában sokak a susnyásba, (bozótos) illetve a mocsarakban bujkálnak minap is.
„Szívszorító látni, hogy az ország ígéretes jövője így megtört” – nyilatkozta Stearns egy ENSZ megbízott.
A konfliktusok miatt 2013 óta az ENSZ az országban különféle táborokat alakított ki. Ezek a táborok a saját országaikban menekülő embereket fogadják. Ezeken a helyeken több tízezer ember talált már menedékre. A főváros (Jubáb) külterületén azonban az ide bekerült emberek száma 22 ezer fő, de az országban van még 8 tábor, ahol legalább 130 ezer dél-szudáni ember él.
Az Ariane Quentier arról számol be, hogy ez csupán a jéghegy csúcsa!
„A polgárháború következtében körülbelül 3 millió a menekült és az elűzött ember” – publikálja az Ariane Quentier.
A táborokban a World Vision ételt oszt és az akció vezetője Ngure Murithi arról számol be, hogy az emberek cirokot, babot, olajat, sót kapnak, hogy ne maradjon senki élelem nélkül.
„Nincs más választásom, mint hogy itt maradjak a háború végéig” – nyilatkozta Mary Namon, aki már két éve él a táborban. Ő szerencsésnek mondja, magát, mert van mit enni a táborban.
A tábortól kissé távol eső városokban és falvakban sajnos éhen halnak az emberek!
Szudán mérete nagyjából egy texasi méretű ország, ahol az aszfaltos út csupán 300 kilométernyi. Tudnunk kell, hogy az aszfalt az olajfinomítás mellékterméke, amellyel viszonylag ki lehet alakítani egy olyan útburkolatot, amelyet könnyen lehet karbantartani! Az olajfinomítás salakjából pedig meglehetősen olcsó utat lehet készíteni, noha alá dolgoznak becsületesen.
A CBN News csatlakozott a World Vision csoportjához, akik a fővárostól távol lévő faluba vezették el őket. Ezen a helyen nagy erőfeszítésekbe kezdtek az önkéntesek, akik azon dolgoznak, hogy rengeteg alultáplált gyermek életét mentsék meg!
Ezek a segélyszervezetek szinte a lehetetlennel küzdenek, mert szakértők szerint ezeken a területeken az éhínség 5 millió embert sújthat.
„Az anyák hazamennek a gyerekkel, és hetente visszajönnek, hogy ellenőrizzük a növekedést és kapjanak egy újabb heti ellátmányt” – mondta Damaris Wanjiku. Hozzátette, hogy a kisgyermekeket gyógyászati tejkészítményekkel és tápanyagban gazdag ételekkel látják el. Remények szerint ez a program jótékony hatással lesz a kisgyerekekre, mert már most van eredmény, mert egyre jobban vannak. A program nem fog addig befejeződni, amíg minden gyermek egészséges nem lesz.
A harmadik világ árnyoldala bizony ez. Azonban mi van azzal a másik oldallal, amely az afrikai kontinensről a menekültáradatot rászabadítja egész Európára? Erőtől duzzadó férfiakkal, pénzzel tele tömött zsebbel. Talán ezeket az embereket is az a rendszer támogatja, amely a valóban szerencsétlenül járt éhező embereket.
A „minek hívjalak” rendszer neve mindenkinek fantáziájára van bízva!
Forrás: vigyazo.blog.hu