15.6 C
Budapest
2024. március. 29. péntek
HomeFőhírekKülföldA dél-koreai új elnök atomháborút robbanthat ki azzal, hogy Kim Dzsong Un...

A dél-koreai új elnök atomháborút robbanthat ki azzal, hogy Kim Dzsong Un életére törő rendszert dolgozott ki..

Szöul, július 26. (Reuters) – Dél-Korea erőforrásokat fordít az észak-koreai nukleáris támadások elrettentésére irányuló stratégiájába, és szükség esetén megelőző csapásokra készül.

Egyes szakértők szerint ez a stratégia súlyosbíthatja a fegyverkezési versenyt, és a konfliktus során téves számítások kockázatát veti fel.

Yoon Suk-yeol dél-koreai elnök, aki májusban lépett hivatalba, nyilvánosan új hangsúlyt fektetett az úgynevezett „ölőlánc” rendszerre az észak-koreai nukleáris támadás ellen.

Először egy évtizede fejlesztették ki a rendszert, amikor Észak-Korea felpörgette nukleáris fejlesztését, a Kill Chain megelőző csapásokra szólít fel az északi rakéták és esetleg a felső vezetés ellen, ha közelgő támadást észlelnek.
Egyes szakértők és korábbi tisztviselők szerint a rendszer logikus, de rendkívül kockázatos és potenciálisan megbízhatatlan módja az észak-koreai nukleáris fenyegetés elleni küzdelemnek.
A Kim Dzsong Un észak-koreai vezető elleni implicit fenyegetés különösen destabilizáló
– mondta Ankit Panda, az amerikai Carnegie Alapítvány a Nemzetközi Békéért.
„Megértem, miért csábító a vezetők lefejezése Dél-Korea számára, de egy atomfegyverrel rendelkező állam vezetésének megölésével való fenyegetés egyedülállóan veszélyes”
– mondta.
Jeffrey Lewis, a James Martin Center for Nonproliferation Studies (CNS) rakétakutatója a terveket „a Koreai-félszigeten zajló nukleáris háború legvalószínűbb útjának” nevezte.
„Ez az a *katonai* terv, amely a legnagyobb valószínűséggel sikerül…” – mondta a Twitteren.
„De ez a legvalószínűbb lehetőség arra, hogy ellenőrizhetetlen eszkalációs dinamikát hozzon létre és nukleáris háborút indítson.”

A dél-koreai védelmi minisztérium nem válaszolt az ilyen aggodalmakra vonatkozó megjegyzésekre. Yoon korábban azt mondta, hogy a rendszer fellendítése létfontosságú annak biztosításához, hogy Észak-Korea soha ne indíthasson támadást.
NÖVEKEDŐ ARSENAL
Ebben a hónapban Yoon kormánya bejelentette, hogy 2024-ig felállítják a stratégiai parancsnokságot a megelőző és megtorló csapásstratégiák felügyeletére. A ballisztikus rakéták, az F-35A lopakodó vadászrepülők és az új tengeralattjárók egyre növekvő arzenálját tartalmazza, amelyeket egyre gyakrabban mutatnak be gyakorlatokon.
Dél-Korea emellett saját műholdakat és egyéb technológiát igyekszik kifejleszteni az észak-koreai célpontok észlelésére az Egyesült Államoktól függetlenül. Egyes szakértők szerint azonban kétséges, hogy egy megelőző csapás elérje célját.
Észak-Korea az elmúlt hónapokban hiperszonikus rakétákat és állítása szerint taktikai nukleáris fegyvereket szállító rakétákat tesztelt, így leszűkítette azt az időt, amelyre Szöulnak reagálnia kellene egy függőben lévő támadásra.
„Kimnek bőséges oka van azt hinni, hogy nukleáris fegyvereit korlátozott módon tudja alkalmazni, és továbbra is életben marad” – mondta Panda.
A lefejezési csapásokra való összpontosítás ugyanakkor arra ösztönözheti Kimet, hogy egy válsághelyzetben veszélyesebb vezetési és irányítási gyakorlatokat alkalmazzon, például nukleáris felhatalmazást ruházzon át, hogy Észak-Korea fegyvereit akkor is fel lehessen használni, ha megölték – tette hozzá Panda.
USA SZÖVETSÉG
Ian Bowers és Henrik Stalhane Hiim európai védelmi kutatók egy tavalyi tudományos jelentésében a dél-koreai stratégia gyökere az Egyesült Államok elhagyása elleni fedezet.
„Elrettentő hatása, bármennyire is bizonytalan, rövid távú megállóként hat, ha az Egyesült Államok elhagyja Dél-Koreát.”
Ezeket az aggodalmakat fokozta, amikor Donald Trump akkori elnök több milliárd dollárral többet követelt Szöultól a félszigeten tartózkodó amerikai csapatok támogatására, és kilátásba helyezte, hogy kivonhatja őket. Az Egyesült Államok körülbelül 28 500 katonát telepített a félszigetre, és megtartja a háborús hadműveleti ellenőrzést a szövetséges erők felett.
Park Cheol-kyun, aki májusig a dél-koreai védelmi minisztérium nemzetközi politikájával foglalkozott, azt mondta, hogy az ilyen képességek fejlesztése nem feltétlenül tükrözi az Egyesült Államok kötelezettségvállalásai miatti aggodalmakat.
Az új Stratégiai Parancsnokság új operációs rendszert és új parancsnoki struktúrát foglalna magában, ami „szinergiát” hozna az ölési láncban és a kapcsolódó rendszerekben használt fegyverek között az elrettentő és válaszadási képességek javítása érdekében – mondta a Reutersnek.
A független bravúrt Észak felé mutatni kívánó dél-koreaiak számára kellemetlen tény, hogy minden megelőző csapást az Egyesült Államokkal egyeztetve kell végrehajtani – mondta egy, a helyzetet ismerő volt magas rangú amerikai tisztviselő.
„Egy megelőző csapás végrehajtása nem önvédelmi cselekmény, és ez értelemszerűen a szövetségi döntés kategóriájába tartozik” – mondta a volt tisztviselő.
Az Észak-Koreára irányuló provokáció nélküli lövöldözés az 1950-1953-as koreai háború hivatalos békeszerződés nélküli befejezése óta érvényben lévő fegyverszüneti egyezmény „jelentős megsértése” lenne – tette hozzá az illetékes.

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

Hasonló hírek