Valóban felgyorsítja az öregedést és növeli a krónikus betegségek rizikóját? A cukor egy olyan szénhidrát, mely édes ízt ad az ételeinknek. Számos altípusa létezik (például a glükóz, fruktóz, laktóz, maltóz, szukróz stb.), melyek egy része az élelmiszerekben, például a gyümölcsökben, zöldségekben vagy tejtermékekben, természetes módon is megtalálható.
A modern, finomított ételek jó része hozzáadott cukrot is tartalmaz. A leggyakrabban az üdítőitalokban, süteményekben, csokoládékban, kekszekben, tortákban és édességekben találhatunk cukrot, ráadásul meglehetősen nagy mennyiségeket. Egy doboz szénsavas üdítőben például hét, egy csokoládészeletben pedig hat teáskanál cukor található.
A szakemberek szerint ez a hozzáadott cukor az, mely számos egészségügyi problémát okoz: az Open Heart című szaklapban megjelent tanulmány szerint például a magas cukortartalmú ételek jelentősen megnövelik a hipertónia kialakulásának esélyét, jobban, mint az ételeinkben található só. Egy másik kutatás szerint a cukorbevitel sokszorosára növeli a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját.
A cukor emellett a világméretű elhízás-járvány terjedéséért is felelőssé tehető. A cukrozott ételek és innivalók sokszorosára növelik a túlsúly kialakulásának esélyét a felnőttek és a gyermekek körében egyaránt. Ráadásul az emberek a naponta ajánlott cukormennyiség sokszorosát fogyasztják el, és a napi kalóriamennyiség közel 16 százalékát is cukorból fedezzük (annak ellenére, hogy az Egészségügyi Világszervezet, a WHO szerint a javasolt maximum a 10 százalék).
Egyes szakemberek, például dr. Robert Lustig amerikai endokrinológus szerint a cukor azért is különösen veszélyes, mert függőséget okoz, és ugyanolyan mérgező hatású, mint a kábítószerek. Ezt az elméletet alátámasztja egy 2008-as amerikai kutatás is, melynek eredményei szerint a magas cukortartalmú diétán tartott patkányok egy idő után a kábítószeresekéhez hasonló vágyakozást mutattak, ha pedig csökkentették a cukor mennyiségét, akkor elvonási tüneteik lettek.
Forrás: Arany gondolatok