Elkezdődött Mátészalkán a csengeri örökösnőként elhíresült P. Mária (születési neve alapján M. Mária, korábbi nevén Sz. Gáborné) ügyének tárgyalása. Vallomásában nem tartotta magát bűnösnek, állítása szerint a Fidesz politikusa nemcsak elhitte, de aktívan közreműködött a hagyaték megszerzésében. Mint mondta, a neves és méregdrága svájci szállodát is ő fizette Kósának, amikor az több alkalommal utazott vele „ügyet intézni”, sőt, egy bankkártyája is évek óta a politikusnál van.

A Mátészalkai Járási Ügyészség 20 rendbeli csalás miatt emelt vádat a csengeri örökösnő ellen, aki összesen 780 millió forint csalhatott ki mesés örökség ígéretével a hiszékeny károsultakból. Ha beismerő vallomást tett volna, lemondva a tárgyalás jogáról, tíz évet kapott volna. Mivel ez nem így történt, elkezdődött a tárgyalás.

Kósa maga azt nyilatkozta a rendőrségen, hogy őt nem érte anyagi kár. Az örökség megszerzésének ígéretével Kósát is behülyítette, közbenjárásáért több ajándékozási szerződést kötött vele és családtagjaival, többek között az egyik legnagyobb francia bank 24 százalékát és egy svájci légi cég osztalékának egy részét is Kósának ajándékozta a papírok szerint.

Kósa később elismerte a dokumentum valódiságát, de csalónak nevezte a csengeri nőt, aki 2018 áprilisában elhagyta az országot. Még azelőtt meglépett, hogy a rendőrség beidézte volna kihallgatásra. Ezután a hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, így kerül rendőrkézren Svájcban. Miután megtörtént a kiadatása, hazahozták, őrizetbe vették és letartóztatták.

Kósa Lajos fideszes képviselő / Fotó: MTI/Kovács Tamás Kósa Lajos fideszes képviselő / Fotó: MTI/Kovács Tamás

A csengeri örökösnő ma mátészalkai vallomásában ragaszkodott a történetéhez:

„Nem tartom magam bűnösnek, senkit nem tévesztettem meg, tévedésben nem tartottam” – kezdte vallomását P. Mária, aki online jelentkezett be a bíróságra – írja a Telex. Többek között azt is mondta, hogy Kósa Lajos nemcsak, hogy aktívan részt vett a hagyatéki eljárás meggyorsításában, de többször utazott vele Svájcba és ilyenkor a szállodát is fizette a Fidesz politikusának. Állítása szerint ilyenkor a Savoy hotelben szálltak, ami az igazán luxuskategória.

„Ha tudta, hogy nem létező hagyatékról van szó, akkor miért fogadott el ilyen dolgokat?” – kérdezte P. Mária, hozzátéve: nem is ő kereste fel Kósát. Az örökségről a csengeri polgármesteri hivatalba érkezett levélen keresztül értesült a nő, aki ezután Péteri István ügyvédhez ment. Ez az ügyvéd hozta össze a sógorán, Orendi Mihályon keresztül Kósa Lajossal. (Orendi 2018-ig Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség (MOKSZ) ügyvezető igazgatója volt.)

Az „örökösnő” szerint ő soha nem kereste Kósát azzal, hogy a hagyatékot segítsen megszerezni, ezt a politikus ajánlotta fel neki, miután ellenőrizte, hogy létezik az örökség. Ő ajánlotta fel neki, hogy segít hozzájutni azért, hogy ezt a vagyont majd Magyarországon használják, befektessék.

P. Mária szerint etől a ponttól lett jó a kapcsolatuk. Családi összejöveteleket tartottak néhai férjével. Ezt alátámasztja a Blikk birtokába került kép is, amin Kósa kedélyesen kávézgat a csengeri örökösnő otthonában,

„Okiratokat írt alá a vagyonkezelésről, hogy bármilyen ingóságot el tudjon hozni a konzulátuson keresztül a wisbadeni házból. Ezt is aláírta. Felesége nevére lett egy okirat készítve, amelyben 2 millió eurót kapott volna a felesége, miután nálunk egy családi botrány alakult ki, ezért a feleségével visszamondatta egy debreceni közjegyző által a felajánlást, és édesanyja nevére állíttatta ki. Mindig elfogadták az ajándékozást, aláírt levélátvételi elismervényt. Tehát ráutaló magatartással elfogadta, sohasem utasított vissza semmit” mondta a bíróságon a nő a telex tudósítása szerint.

Elmondása szerint többször járt Svájcban Kósával, ahol magánbanki vezetőkkel, ügyvédekkel találkoztak. Az is tény, hogy Kósa több ajándékozási szerződést aláírt: a Blikk birtokába került egyik 2016-os szerződés alapján Kósáé lett volna az egyik legnagyobb francia bank, a Credit Industrial et Commercial Bank (CIC AG) 24,09 százaléka.

Vallomásában kitért arra is, hogy ő még most is hisz abban, hogy ez az örökség megvan és meg fogja kapni. „A nyomozóhatóság és az ügyészség sem tudja bizonyítani, hogy van-e örökség, vagy nincs” – tette hozzá, mert ha nem igaz, akkor

  • „honnan vannak az iratok, a levelezés, amelyek tíz éven át jöttek Péteri ügyvédnek és nekem”
  • „a német és svájci konzulátus miért adott ki bármit az ügyemmel kapcsolatban nekem a budapesti közjegyzőirodában?”

P. Mária arról is beszélt, hogy egy ismerősénél volt egy bankkártya és a hagyatéki kártyája eltéve. Ezeket 2014-15-ben elkérte tőle Kósa Lajos, azóta is nála vannak. Elmondása szerint átadtam neki a CIC bank jogászának e-mailjeit és papírokat, ezek szintén nála vannak.

Kósa Lajos a rendőrségi vallomásában azt mondta, az ajándékozási szerződések az aláírás pillanatában is semmisek voltak, ugyanis az ajándéktárgyak nem voltak a nő birtokában. A szerződés megkötésének körülményeire nem emlékezett.

Forrás: Blikk / Hirmagazin.eu

Fotó: MTI/Kovács Tamás